Garancia

Kezdje el begépelni a gyümölcsfa nevét, majd válasszon a betöltődő listából!

Kosár tartalma

Regisztráció nélkül is vásárolhat

Bosc kobak körte

Pyrus communis 'Bosc Kobak'

Bosc kobak körte
  • Bosc kobak körte
  • Bosc kobak körte
  • Bosc kobak körte
  • Bosc kobak körte
  • Bosc kobak körte

Jan.
Febr.
Márc.
Ápr.
Máj.
Jún.
Júl.
Aug.
Szept.
Okt.
Nov.
Dec.
  • Ültetés
  • Virágzás
  • Szedésérettség
  • Gyümölcsérés
Napos helyre ültetendő
Vízigényes
Ősi-, történelmi fajta
Hosszan elálló fajta
Szép, piaci gyülöcs
Önmeddő, porzó szükséges mellé
Szélvédett helyre ültetendő
Érzékeny a téli hidegre
Érési idők - Körte
érési idők

Az alábbi gombra kattintva egy felugró ablak táblázatában megtekinthető a weboldalunk kínálatában szereplő valamennyi Körtefajta érési ideje egyszerre. Ez a táblázat igen fontos lehet, ha pl. egy érési sor szerint szeretne fajtákat választani, vagy kimondottan egy adott időszakban érő fajtákat keres.

Bosc kobak körte

Pyrus communis 'Bosc Kobak'
Jelenleg is
rendelhető.
Szállítás:

A kiszállított termék adatai

Kiszerelés
szabadgyökeres oltvány

Méret: 120 cm felett

Alany: Vadkörte magonc

A kifejlett gyümölcsfa jellemzői

Érési idő:őszi
Faj: Körte (Pyrus communis)
Származás: FR (Franciaország)
Termékenyülés: részben öntermékeny
Porzói:Clapp kedveltje körte, Conference körte, Hardenpont téli vajkörte, Kieffer körte, Serres Olivér körte, Téli esperes körte, Vilmos körte
Külső színe: barna, rozsdabarna
Gyümölcshús színe: fehér
Íz: édes, lédús, olvadó húsú
Ajánlott termőtáj: Magyarország (országosan)

Az ár megjelenítéséhez és a vásárláshoz, kérjük válasszon a fenti listából kiszerelési módot, majd alanyt!

Rendelési egység:

Ára:

Akciós ár ( -tól / csomag):

Akciós ár:

Megrendelt
mennyiség:
Általános ismertető

 A 'Bosch kobak' körte az egész világon ismert-, a legnagyobb mértékben szaporított nagyüzemi fajta. Szeptember végétől már szedhető és fagymentes helyen tárolva egész január végéig élvezhető az édes zamatú körte ize. Gyümölcse középnagy-nagy kb. 60-70cm, színe barna az érettebb darabok sárgás színt vesznek fel. Az érett gyümölcs húsa fehér, olvadó, bő levű, enyhén kövecskés. Alakját tekintve kobak vagy hosszas körtealakú, kelyhe felé mindig hasas. Bőre finom, vékony, nem annyira érdes, mint inkább száraz tapintatú, először világos zöld majd, az érés előrehaladtával  sápadt sárga; napos oldalán is csak kissé élénkebb sárga színt vesz fel, éretten rozsdabarna. Az őszi idényben aligha van versenyytársa. A körteszaporításban 40 %-os hányada már nem növelhető, de legjobb klónjainak szelektálásával értéke és jelentősége még növekedhet. Friss fogyasztásra, konyhai feldolgozásra és tárolásra (december-januárig) egyaránt alkalmas. Jól szállítható.

Növényjellemzők:

  • Kifejlett magasság: 5-8 m
  • Sor- és tőtávolság: min. 6 x 6 m
  • Termésérés: szeptember
  • Fény- és hőigénye: nagy és közepes
  • Vízigény: nagy
  • Ültetési hely: Hideg szelektől védett
Termékenyülése, porzói

Jó pollenadó, részben öntermékeny. Porzófajtái: Clapp kedveltje körte, Serres Olivér körte, Vilmos körte, Kieffer körte, Conference körte, Hardenpont téli vajkörte, Téli esperes körte

A Bosc kobak általában nem igényel porzót, csak ültetvényben. Termése inkább a metszési müdtól függ, mivel szinte csak a hosszúvesszőkön terem, (kivéve a baki bosc) azaz a vízszintes vagy ahhoz közel álló vesszőket nem szabad visszavágni.

Gyümölcse

Gyümölcse középnagy-nagy, 60-72 mm átmérőjű (180-280g), alakja megnyúlt körte, a szár felé elkeskenyedő (kobak alakú), átmérője hosszának kétharmadát teszi ki. Színe jóformán teljes egészében barnás parásodással borított, tapintata száraz, érdes. Kocsánya  barna, fás, többnyire hajlott, csészéje nyitott, sekély, szűk mélyedésben.

A Bosc körtéket kemény húsuk és barna héjuk jellemzi. Érési ciklusuk korai szakaszában általában lédúsak, ropogósak és édesek. Amikor teljesen érett, a gyümölcs édesebb és lágyabb lesz, a héj pedig ráncos lesz. Az extra díszes és díszes bosc körte Kanadában legalább 54 mm átmérőjű. Simának, tisztának és jól formáltnak kell lenniük.

Érési ideje

Szeptember közepétől szedhető. Érése (utóérő) szeptember végétől december végéig tart. Január végéig tárolható. Dél-Afrikában a Beurre Bosc körtét január végétől február elejéig szüretelik.

Tárolhatósága

Tárolás folyamán a hűtőtároló légter relatív páratartalma 90-95%-os kell, hogy legyen. A nagyobb páratartalmat a hosszú, megnyúlt gyümölcsű fajták, mint például a Bosc kobak, de pl. a Fétel apát és Conference is rendkívül igénylik, mert szárazabb levegőben a gyümölcsök elkeskenyedő része hamarabb fonnyad, és rontja a küllemet. A parásodott gyümölcsök, mint például a Hardy vajkörte, a Nemes Krasszán, szintén nagyobb páratartalmat igényelnek. A páratartalom csökkenésére azok a fajták a legérzékenyebbek, amelyeknek nyakas gyümölcsei parásodásra is hajlamosak. Ezeknél nehezen képzelhető el igen tartós tárolás jelentős apadási veszteség nélkül.

Gazdasági értéke, felhasználása

A legnagyobb mértékben szaporított nagyüzemi fajta. Az őszi idényben aligha van versenyytársa. A körteszaporításban 40 %-os hányada már nem növelhető, de legjobb klónjainak szelektálásával értéke és jelentősége még növekedhet. Friss fogyasztásra, konyhai feldolgozásra és tárolásra (december-januárig) egyaránt alkalmas. Jól szállítható.

Társnevei

Apremonti vajonc, Bosc kobakja, Beurre Bosc, Bosc, Sándor cár körte, Kaiser körte, Alexander körte, Alexander (tévesen), Rozsdás körte, Kormos körte

Származása, története, történelme

A Beurre Bosc vagy Bosc az európai körték (Pyrus communis) egyik fajtája, melynek származása bizonytalan, de valószínűleg a XVIII. szd. elején keletkezett, Franciaországból  Apremont nevű mezővárosból (Felsö-Saone megye)-, vagy Belgiumból származik, ahol Jean-Baptiste van Mons pomológus által 1807-ben, Belgiumban létrehozott fajtaként említik. Mások szerint Louis Augustin Guillaume Bosc (1759-1828) botanikus és zoológus versailles-i faiskolájából származik. De vannak források, melyek a 18. század végén (1793-ban) véletlenül talált magoncként említik. Kaiser néven is ismert, Európában, Ausztráliában, Brit Columbiában és Ontarióban, Kanadában, valamint az Egyesült Államok északnyugati államaiban, Kaliforniában, Washingtonban és Oregonban termesztik. Magyarországon, de világszerte népszerű, olyannyira hogy a legnagyobb számban forgalmazott körtefajta. Hazánkban 1956-óta államilag elismert fajta.

A Beurre Bosc-ot először Belgiumban vagy Franciaországban termesztették. Először 'Apremonti vajonc' néven dokumentálták; később a jeles természetbúvár és gyümölcsész; Bosc nevéről Bosc kobakjának keresztelték el. A Bosc név egy francia kertész, Louis Bosc után kapta, a "Beurré" pedig "vajas"-t jelent, utalva a gyümölcs puha, lédús állagára.

Jellemző jellemzői a hosszú elvékonyodó nyak és a rozsdaszínű bőr. A meleg fahéjszínéről híres Bosc körte alakja miatt gyakran használják rajzokon, festményeken és fényképeken. Fehér húsa sűrűbb, ropogósabb és simább, mint a 'Williams / Vilmos' vagy 'D'Anjou' körtéé.

Ellenállóság

Ellenálló fajta.

Termőhely-, talajigénye

Igénytelen, alkalmazkodóképes körtefajta, inkább a hűvös termőhelyeket kedveli. Téli fagyokra nem érzékeny. Talajban nem válogat, gyümölcsei a szelet jól állják. Gombás betegségekre fogékonyabb. Vadalanyra való, birsen csak közbeoltással nevelhető.

Talajigény: jó víz- és levegőgazdálkodású, humuszban- és tápanyagban gazdag, meleg, középkötött, mélyrétegű talaj ideális a számára. A tápanyagban szegény, meszes, köves és a homoktalajokon a gyümölcs húsa kövecses lesz.

Fény- és hőigény: nagy, kerüljük az árnyékos helyre történő telepítését! A kiegyenlített, tartósan, de mérsékelten meleg éghajlatot kedveli, a nyári hőség, a téli és a kései fagyok egyaránt károsíthatják.

Vízigény: nagy, egyenletes évi elosztásban. A nyári száraz időszakokban a hajtások növekedésének, a termés megfelelő méretének elérése érdekében, valamint a kövecsesség megakadályozása végett rendszeres öntözést igényel. A pangó víztől viszont óvjuk.

Termőképessége

Középkésőn fordul termőre, de azután rendszeresen és bőven terem. Késői virágzású, jó pollenadó. Önmeddő.

Hajtásrendszere

Fája közepes vagy gyenge növekedési erélyű, koronája ritka, kissé kuszált, gúla alakú. Hosszú, erős, barnáspiros, paraszemölcsös, néha görbe vesszői kevéssé ágazódnak el. A termőrügyek a több éves gallyakon levő rövid termővesszőkön képződnek. Levele nagy, széles, tojásdad, sötétzöld, jellemzően ép szélű, gyakran csónakos, pálhája kicsi, keskeny, a levél alakja csúcsa felé fokozatosan keskenyedő. Vesszei pirosasbarnák, zöldesbarnák.Koronája gyönge növésű és ritka, görbén növő ágakkal.

Művelés módja

Vadalanyon nevelhető, birsen csak közbeoltással, ily módon törpefának való.

Ültetési és gondozási útmutató
Általános tudnivalók

Annak érdekében, hogy az ön által kiválasztott gyümölcsfa optimális terméssel örvendeztesse meg, és megfeleljen elvárásainak, fontos a megfelelő fajta kiválasztása, ugyanis az adott gyümölcsfa-fajta környezeti- és termőhely igényét is figyelembe kell venni. A kiválasztott fajta számára megfelelő termőhely-, klíma-, és a szakszerű gondozás szükséges. A helyi viszonyok között a már bizonyított fajták adják a legnagyobb garanciát a kielégítő terméshez. A gyümölcsfák a mélyrétegű, humuszban gazdag, könnyen átmelegedő talajokat kedvelik. A túlzottan kötött, nedves, nehezen átmelegedő talajok nem igazán alkalmasak gyümölcstermesztésre.

A füves területen lévő gyümölcsfák alatt tiszta területet kell hagyni, ami télen szalmás istállótrágyával vagy avarréteggel, szalmával szórhat be, vigyázva arra, hogy a trágya közvetlenül ne érintkezhessen a fatörzzsel, gyökérzettel.

A gyümölcsfák háromféle formában kerülnek forgalomba:

1., Szabadgyökérrel
Az ön által megrendelt szabadgyökeres gyümölcsfa gyökércsomagoltan érkezik. A megrendelt szabadgyökerű gyümölcsfát a kézbesítést követően lehetőleg azonnal el kell ültetni a végleges helyére. Amennyiben erre nincs lehetőség, úgy a bontatlan csomagolásban az oltványok csupán néhány napig tarthatók. A tárolás ideje alatt a csomagot hűvös, naptól védett helyen kell tárolni, lehetőleg pincében, vagy ahhoz hasonló klímájú helyen.

A csomagolás teljes eltávolítását követően különösen tavaszi ültetésnél legalább 48 órára (ősszel elég a 24 óra) állítsa vízbe a fát egy edényben (vödör / hordó) úgy, hogy a víz a gyökérzetet teljesen ellepje. Ügyeljen arra, hogy 48 óránál sokkal tovább viszont ne álljon vízben a fa, mert ebben az esetben a gyökér befullad. 

Ha nem áll módjában azonnal elültetni a facsemetéket, vagy nem tudja még a végleges helyére ültetni azokat, akkor vermeléssel áthidalható az az időszak, amíg a fa a végleges helyére kerül.

A gyümölcsfák vermelése akár csoportosan, szorosan egymás mellé is történhet. A gyökerek méretének megfelelő méretű gödör kiásását követően helyezze bele a gyümölcsfát(kat), akár szorosan egymás mellé, majd földelje el azokat. A földrögök között nem maradhat levegő, eszért a földet taposással is szükséges tömöríteni, majd bőségesen meg is kell azt öntözni. A vermelési időszak alatt ügyeljen arra, hogy a föld ne száradhasson ki. Azt nedvesen kell tartani.

2., Konténerben
A konténeres növények ültetése fagymentes időben az év bármely szakában lehetséges (nyáron is). A konténeres növényeket nem szükséges a kézbesítést követően azonnal elültetni, arra azonban figyelni kell, hogy a gyökereket körülvevő földlabda ne száradjon ki télen sem. Egy gyümölcsfa mindösszesen maximum kettő-, átültetéssel +1 (összesen három) évet bír ki konténerben. Mivel a faiskolában is már minimum fél, de inkább 1 évet töltött a fa konténerben, ügyeljen arra, hogy a kiültetés a kellő időben történjen meg.
Konténeres (és szabadgyökeres) körtefa vásárlásakor is kérjük, vegye figyelembe, hogy a körte szinte az egyetlen olyan gyümölcsfaj, amely nagyon lassan nő fiatalon, és a többi gyümölcshöz képest a suhángból csak nagyon lassan alakul ki a koronás oltvány. Ezért, kérjük vegye figyelembe, ha ön konténeres körtefát rendel, akkor nagy valószínűséggel csak egy suhángot fog kapni, tehát egy elágazás nélküli oltványt. Ez a körték tekintetében többnyire igaz a több éves konténeres oltványokra is. Ekkor ugyan már egy erősebb, fejlettebb, de jellemzően feltehetően szintén elágazás nélküli fácskáról beszélünk. A korona a kiültetést követő években fog kifejlődni az ön kertjében, amelynek előnye viszont az, hogy a koronát a saját elképzelései, kívánalmai szerint- és az önnek tetsző elágazásokkal alakírhatja ki. Ez a fiatalkori lassab növekedési fejlődés minden körtefajtára igaz.

3., Földlabdával
A földlabdás gyümölcsfákat nem szükséges megérkezésükkor azonnal elültetni, mivel a gyökérzet a csomagolásnak köszönhetően védve van, azonban arra figyelnie kell, hogy a földlabda ne száradjon ki.

Ajánlott termőtájak
Az ajánlott termőtájak  bővebb, magyarázó leírását az alábbi linkekre kattintva tekintheti meg:

Rendkívül fontos információk
Kérjük, az alábbi tartalmakat gondosan olvassa el, hiszen az újonnan elültetett gyümölcsfák (főleg szabad gyökeres fák esetében) életben maradásukoz elengedhetetlen információkat tartalmaznak. Ugyanakkor, ha az alábbiakban leírtakat nem tartja be, úgy a garanciális igényét nem fogja tudni érvényesíteni! Különös figyelmet kell fordítson a szabadgyökerű gyümölcsfák erőteljes visszametszésére, amely kötelező!

Vásárlási tájékoztató

Kérjük feltétlen olvassa el Vásárlási tájékoztatónkat is, nagy figyelmet fordítva a garanciális feltételekre:

Ültetés ideje

Október közepétől március végéig fagymentes időszakban,

Ültetési távolság

Az ültetési távolságot alanytól függően érdemes meghatározni. Vadalanyon lévő fajták általában terebélyesek és magasságul is elérheti a 15m-t. Itt ajánlatos a 10m-es tőtávolságot tartani, a sortávolság 6m, eltolt ültetési rendben. A törpésítő alanyoknál, mint pl. birs, galagonya, és M-alanyoknál kisebb távolságokat is hagyhatunk.

Kiskertekben érdemes odafigyelni arra is, hogy a telekhatártól milyen távolságra kerülnek elültetésre a kiválasztott növények.

A kis fákat (pl. őszibarack) 3 méterre, a közepes törzsű alma, kajszi, körte, szilva, stb. fákat négy méterrel a telekhatártól kell ültetni.

Ültetés módja

A megvásárolt gyümölcsfa gyökereinek végéből szükséges 1-2 cm-t levágni, és a sérült részeket eltávolítani  majd  - különösen  tavaszi ültetéskor -  24-48 órára vízbe áztatni.

Az ültető gödör  mérete: min. 60x60x60 cm, de nem túlzás 100x100x100cm sem, ugyanis  gyümölcsfa életében ez az egyetlen alaklom amikor tápanyagot tudunk juttatni agyökérzet alá. Ezt követően erre nincs lehetőség. Az aljára kerüljön a feltalaj föllazítva és összekeverve trágyával, mely lehet szerves trágya (min. 3-4 éves) marhatrágya illetve marhatrágya pellet. Az eredeti marhatrágya hosszabb időn keresztül biztosít tápanyagellátást a gyümölcsfának viszont felelhetőek benne károsító lárvák és baktériumok is. A trágya pellet ehhez képest már egy szinte sterilizált ám mégis természetes tápanyagpótlási módeszrt biztosít viszont lebomlási ideje sokkal gyosabb ezért kevesebb időn át tud tápanyagot biztosítani a gyökérzet számára.

Ezután 5 cm föld következik (mivel a gyökérzet közvetlenül nem érintkezhet a trágyával) majd, a gyümölcsfa gyökere.

 Az ültetés mélysége: a legfelső gyökérre 6-8 cm föld kerüljön, de ügyeljünk arra, hogy az oltás/ szemzés forranya nem kerülhet föld alá, mivel abban az esetben fenáll annak a veszélye, hogy a nemes úgymond lelép az alanyról, azaz legyökeresedik. Ez az adott gyümölcsfa gyors kipusztulását okozza.

Az ültetési mélységet ezért egészen pontosan meg kell határozni, aminek legegyszerűbb módszere  ha egy egyenes lécet átfektetünk a gödör felett és ehhez állítjuk be az oltási hegg magasságát, hogy az a föld felszíne fölé essen. Ilyenkor megemelve a facsemetét a földdel kevert trágyaréteg és a gyökérzet közé még be tudjuk lapátolni a megfelelő mennyiségű földet.

 Ősszel ültetett gyümölcsfa gyökere körül a földet taposással kell tömöríteni, öntözni nem szükséges. A téli csapadék ellátja a gyökeret kellő nedvességgel és a talaj tömörödése is megtörténik. Őszi ültetés esetén az oltvány tövét kupacolni (földdel feltölteni) kell.

 

 A tavaszi ültetés annyiban különbözik az őszitől, hogy ekkor a taposás helyett bő vízzel kell tömöríteni a talajt a gyökerek között. Ilyenkor a legnagyobb veszély a szárazság, ezért mulccsal tanácsos betakarni.

Öntözés

Őszi ültetésnél nem szükséges, viszont tavasszal bő vízzel kell tömöríteni a talajt a gyökerek között.

Metszés

A metszést nagyon igényli viszont őszi ültetésnél semmiképp nem szabad metszeni az elültetett facsemetéket (majd csak tavasszal), mert ilyenkor a metszési felületen bejutási pontot biztosítunk a kártevők számára illetve elfagyhat-, kiszáradhat a hajtás.

A tavaszi metszés a kívánt korona tipusnak megfelelően kell, hogy történjen amely függ az alanytól és a gyümölcsfa fajtájától is. Az első 3 évben a csemetefák esetében koronaalakítás történik.

Elterjedt koronaformák pl. őszibaracknál a katlan, sárgabaracknál a váza korona, de alma és körte fánál kialakíthatunk karcsúorsó vagy ágemeletes koronaszerkezetet is.  Részletes leírást a metszési útmutatóban talál melyet szakanyagainkban talál.

 

 

Vadhajtások

Előfordul, hogy a gyökérzetből vagy az alanyból a törzsön (az oltás/szemzés alatti részen) vadhajtások törnek elő. Ezeket minden esetben el kell távolítani. A vadhajtások nem keverendőek össze a vízhajtásokkal. A vízhajtások a fa nemes részén törnek elő és ezek 2-3 rügyre való visszametszéssel termőre fordíthatóak. A nem kívánatos helyeken el kell távolítani azokat.

Tápanyagpótlás

Ültetéskor a vegyszermentes kertészkedés miatt érdemes EM-bio trágyával beleocsolni az ültetőgödröt.

Téli védelem

A téli fagyokra nem érzékeny.



vissza

További kínálatunkból

Rólunk mondták

Pénteken megkaptam a töletek rendelt gyümölcsfákat. Nagyon meg vagyok elégedve. A fák is szépek és a csomagolás is tökéletes.Sok kertészettöl rendeltem eddig, de ezek útán csak töletek rendelek. A webes felületetek is nagyon szuper. Február közepére biztos rendelek még. Csak gratulálni tudok a munkátokhoz. Sziasztok!


Bátai János

vásárló

Magyarország

idézőjel
Bátai János - vásárló / Magyarország

Tisztelt Tünderkertek,
hagy gratuláljak a weboldalukhoz, frissítően sok és jól érthető információ van rajta, abszolút fölfelé lóg ki a mezőnyből. Csemegeszőlőt szeretnék telepíteni, érési sorrendben különböző fajtákat, az erre vonatkozó információk azonban nagyon hézagosak itthon, ahogy látom, az Önök táblázatos megjelenítése viszont messze a legjobb, amit Magyarországon találtam...


Debreczy Zoltán - vásárló / Magyarország

Debreczy Zoltán

vásárló

Magyarország

idézőjel

Jelmagyarázat

Napos helyre ültetendő Napos helyre ültetendő
Félárnyékos helyre ültetendő Félárnyékos helyre ültetendő
Árnyékos helyre ültetendő Árnyékos helyre ültetendő
Vízigényes Vízigényes
Szárazságtűrő Szárazságtűrő
Téli védelem szükséges Téli védelem szükséges
Ősi-, történelmi fajta Ősi-, történelmi fajta
Befőzésre kiváló Befőzésre kiváló
Hosszan elálló fajta Hosszan elálló fajta
Gyorsan romlik Gyorsan romlik
Szép, piaci gyülöcs Szép, piaci gyülöcs
Aszalásra kiváló Aszalásra kiváló
Rendkívül ízletes Rendkívül ízletes
Önmeddő, porzó szükséges mellé Önmeddő, porzó szükséges mellé
Borízű Borízű
Szélvédett helyre ültetendő Szélvédett helyre ültetendő
Érzékeny a téli hidegre Érzékeny a téli hidegre
Rezisztens / ellenálló fajta Rezisztens / ellenálló fajta
Korunkbeli fajta Korunkbeli fajta
Új nemesítés Új nemesítés

A gyümölcsfaoltás tízparancsolata

Gyümölcsészeti tanumány, az első 10 oldal most ajándékba!

Felhívjuk figyelmét, hogy 2022.04.06-i dátummal közzétettük Adatkezelési tájékoztatónk (Felhasználói és revíziós irányelveink) frissített verzióját. Kérjük, olvassa el ezeket figyelmesen, és csak ezt követően, ha azokkal egyet is ért, kezdje meg webes felületünk használatát! A jelzett dokumentum terjedelmes, számoljon nagyobb időráfordítással. Továbbá tájékoztatjuk, hogy weboldalunk működése érdekében cookie-kat használ.