Új ültetésű gyümölcsfák metszése
Koronaalakító metszés
Új ültetésű gyümölcsfák metszése
Koronaalakító metszés
Minden gyümölcsfát és gyümölcstermő bokrot a telepítést követően nevelni kell, és ennek során hosszabb-rövidebb időn át metszésben kell részesíteni. A fiatal gyümölcsfák esetében a metszést annak céljából adódóan két csoportra lehet osztani. Így megkülönböztetünk alakító- és termőre metszést.
Ültetés után (őszi ültetésnél is tavasszal, még a rügyfakadás előtt - február, március – mindenképp meg kell metszeni) a metszés szerepe rendkívül fontos, egyrészt a megeredés- és a koronaalakítás-, majd a termőfelület kialakítása szempontjából, másrészt pedig - azonban elsődlegesen - azért, mert a facsemeték gyökérzete a kitermelés során sérül (A sérült gyökérrészeket ültetés előtt vissza is kell metszeni az egészséges részig), és nagy része a földben marad. Tehát a megmaradt kisebb gyökérzet nem képes ellátni sem tápanyaggal, sem vízzel a változatlan méretű föld feletti részt, ezért ezt az aránytalanságot a föld feletti részek metszésével szükséges kiegyenlíteni, de legjobb a gyökér javára eltolni4. Ellenkező esetben a növény kiszárad, hiszen a leveleken keresztüli légzéssel vizet párologtat el, amit, ha a gyökérzet nem tud pótolni, az a facsemete kiszáradásához vezet.
Számos alkalommal vásárlóinkra a meglepetés erejével hat-, és szinte szívroham-közeli állapotba kerülnek, amikor szembesülnek azzal, hogy az újonnan vásárolt facsemete suhángot, vagy akár a koronát tavasszal bizony félbe kell vágni, de mégjobb, ha a felénél is kisebbre (2/3).
Őszi ültetésnél semmiképp nem szabad metszeni az elültetett facsemetéket (Majd csak tavassza), mert ilyenkor a metszési felületen bejutási pontot biztosítunk a fertőzések, kártevők számára, illetve fagykár is keletkezhet.
A tavaszi metszésviszont főleg a szabadgyökeres gyümölcstermőknél nem csak, hogy fontos, hanem elengedhetetlen és KÖTELEZŐ!!! Az első szempont a fa életben tartása, tehát a gyökérzet úgmond jóléte érdekében erősen vissza kell metszeni a csemetéket. Illetve a metszés majd a kívánt koronatípus kialakításának megfelelően kell, hogy történjen, amely függ az alanytól és a gyümölcsfa fajtájától, és a kívánt művelési módtól is. Az első 5-6 évben a csemetefák koronaalakítása történik. Ezt nem ildomos elhanyagolni vagy szakszerűtlenül végezni, mert a későbbi évek során csak bosszúságot fog okozni az elhanyagolt és szakszerűtlenül metszett lombkorona, illetve a gyümölcstermés sem fogja Minden gyümölcsfát és gyümölcstermő bokrot a telepítést követően nevelni kell, és ennek során hosszabb-rövidebb időn át metszésben kell részesíteni. A fiatal gyümölcsfák esetében a metszést annak céljából adódóan két csoportra lehet osztani. Így megkülönböztetünk alakító- és termőre metszést.
Őszi ültetésnél semmiképp nem szabad metszeni az elültetett facsemetéket (majd csak tavasszal), mert ilyenkor a metszési felületen bejutási pontot biztosítunk a fertőzések, kártevők számára, illetve fagykár is keletkezhet.
A tavaszi metszés a kívánt koronatípus kialakításának megfelelően kell, hogy történjen, amely függ az alanytól és a gyümölcsfa fajtájától, és a kívánt művelési módtól is. Az első 5-6 évben a csemetefák koronaalakítása történik. Ezt nem ildomos elhanyagolni vagy szakszerűtlenül végezni, mert a későbbi évek során csak bosszúságot fog okozni az elhanyagolt és szakszerűtlenül metszett lombkorona, illetve a gyümölcstermés sem fogja ebben az esetben hozni a várt eredményt.
Az első években a korona kialakítása történik
Ez az a művelet, ami meghatározza a korona formáját, amit helyesen kell megválasztani és szakszarűen kialakítani.
Minden gyümölcsfánál általában alkalmazható metszési mód a sudaras ágcsoportos metszés1. Ennek az a lényege, hogy az évek során 3-4 ágemeletet alakítunk ki metszéssel a gyümölcsfán, az ágemeletek között meghatározott távolságokat kihagyva.
Az első évben a koronás fácskán 3-4 oldalvesszőt hagyunk meg kb 60-100 cm magasságban, minél szabályosabb elrendezésben, és ezeket vágjuk rövidre. A függőleges irányba növekvő sudarat, az oldalvesszők metszési magasságához képest 20 cm-rel magasabban vágjuk el. Oldalvesszők hiányában csak a sudarat kell elvágni és a vágás alatt fejlődő oldalhajtásokból lehet azután kinevelni az első ágcsoport szintet.
Az első és a második oldalágcsoport-szint között 80-100 cm távolságot hagyunk, de a 40-60 cm is elfogadott fajtától függően. Tehát az első évben arra törekszünk, hogy a sudár elérje a 100-110 cm magasságot.
A metszés helyes időpontjának megválasztása nagyon fontos a terméshozam-, a fertőzések elkerülése- és a koronaalakítás szempontjából is. Szakszerűtlen metszéssel óriási kárt is lehet okozni a gyümölcsfákban, de a metszés elmulasztása sem jó megoldás.
Az ültetési időszakon kívüli minden egyéb metszésmód célja a koronaalakítás, illetve, hogy a napfény és a levegő minél jobban érje a gyümölcsöket, a korona ne sűrűsödjön be, szabályozza a terméshozamot és a koronát megfelelő irányú és intenzitású növekedésre serkentése. A szakszerű metszéssel továbbá a kórokozók és a kártevők számára nem alakulnak ki optimális életfeltételek, ezért bőségesen termő gyümölcsfát nevelhet.
Az ún. termőkaros és a hasonlóan kedvező karcsúorsóra nevelt koronaforma jól megfelel ezeknek a követelményeknek megfelelő alanyhasználatnál, és kialakításuk könnyen elsajátítható, de a váza és a katlan korona is jó választás lehet adott gyümölcsfajtánál.
Részletes leírást a témában a metszési útmutatónkban talál.
Körténél, almánál, őszibarcknál a nyári zöldmetszés (július) sem hanyagolható el, ha szép gyümölcstermést szeretne elérni.
Diófa esetében sem az őszi, sem a tavaszi metszés nem ajánlott, mert ezekben az időszakokban még igen magas a diófánál a gyökérnyomás és a metszfelületeken keresztül képes mintegy elvérezni a fa. Tavaszi metszésnél a sebekből kicsordul a fa nedve, ami nehezen szárad be, és ez korhadást indít meg. A ritkító metszés optimális ideje az augusztusi és a szeptemberi időszak.
A koronaalakító metszés a diófa csemetéknél optimálisan télen végezhető el.
Vadhajtások
Előfordul, hogy a gyökérzetből vagy az alanyból a törzsön (az oltás/szemzés alatti részen) vadhajtások törnek elő. Ezeket minden esetben el kell távolítani. A vadhajtások nem keverendőek össze a vízhajtásokkal. A vízhajtások a fa nemes részén törnek elő és ezek 2-3 rügyre való visszametszéssel termőre fordíthatóak. A nem kívánatos helyeken el kell távolítani azokat.
Kapcsolódó tartalom:
Rólunk mondták
Pénteken megkaptam a töletek rendelt gyümölcsfákat. Nagyon meg vagyok elégedve. A fák is szépek és a csomagolás is tökéletes.Sok kertészettöl rendeltem eddig, de ezek útán csak töletek rendelek. A webes felületetek is nagyon szuper. Február közepére biztos rendelek még. Csak gratulálni tudok a munkátokhoz. Sziasztok!
Bátai János
vásárló
Magyarország
Tisztelt Tünderkertek,
hagy gratuláljak a weboldalukhoz, frissítően sok és jól érthető információ van rajta, abszolút fölfelé lóg ki a mezőnyből. Csemegeszőlőt szeretnék telepíteni, érési sorrendben különböző fajtákat, az erre vonatkozó információk azonban nagyon hézagosak itthon, ahogy látom, az Önök táblázatos megjelenítése viszont messze a legjobb, amit Magyarországon találtam...
Debreczy Zoltán
vásárló
Magyarország
További kínálatunkból