Gyümölcsfák helyes ültetése
Itt az őszi ültetés ideje
Gyümölcsfák helyes ültetése
Itt az őszi ültetés ideje
A gyümölcstermesztés sikerének egyik legfontosabb alapköve a gyümölcsfák helyes elültetése. Ezen áll, vagy bukik az ember minden fáradozása. Amíg a fa ültetője nem tud tiszta képet alkotni a gyümölcsfaültetés kérdésében, addig sokszor a jelentéktelen dolgok betartása mellett a legfontosabb és leglényegesebb teendőket mulasztja el.
Elsődleges alapvető kérdés az, hogy mekkora is legyen az a bizonyos ültetőgödör. Amennyiben a telepítési terület földje meg lett szántva, elég a 60-80 cm átmérőjű-, 60 cm mély gödör is, mert ebben az esetben a gyökereknek megvan a lehetősége arra, hogy a laza talajban könnyedén terjedhessenek. Azok ily módon akadálymentesen tovább haladhassanak és megtalálják a fa számára szükséges tápanyagokat. Ez az ideális állapot, ami azonban igencsak ritka esetben adott. A leggyakrabban csak egyes gyümölcsfák pótlásáról lévén szó a legtöbbször még teljes gyümölcsös telepítésekor is felásatlan talajba kell végezni az ültetést. Ez esetben a gödröt 100-120 cm szélesre és 70-100 cm mélyre kell készíteni, hogy a gyökerek legalább amíg megerősödnek, addig legyenek kedvezőbb körülmények között. Továbbá az is fontos, hogy a gyümölcsfa életében ez az egyetlen alaklom amikor tápanyagot tudunk juttatni a gyökérzet alá. Az ültetés végeztével azt követően erre nincs lehetőség. Különösen szükséges ez a nagy gödörméret akkor is, ha a talaj nem túl jó minőségű, törmelékes, vagy túlságosan kötött. A gödör kiásásánál úgy kell eljárni, hogy a talaj felső (kb. 20-30 cm mélységig) sötétebb színű, a levegő és a napsütés hatására átérett rétegét, az ún. feltalajt a gödör egyik oldalára-, a nyers altalajt (rend szerint világosabb színű) a gödör másik oldalára érdemes dobni. Őszi ültetés esetében a gödröket már szeptember hónap közepén-, tavaszi ültetésnél pedig október – november hónapban már érdemes kiásni, hogy a kitermelt föld alaposan kiszellőzzön és az érlelő hatású tényezőkkel érintkezve elveszítse nyers jellegét. Benne a gyümölcsfák számára felvehetetlen állapotban lévő növényi tápanyagok (legalábbis részben) így átalakulnak felvételre alkalmassá.
Amennyiben azt tapasztalná, hogy a szóban forgó talaj sivár, murvás, forgácsköves, vagy nem látszik alkalmasnak arra, hogy benne a fiatal hajszálgyökér-képződés sikerrel végbe menjen, vagy, ha egy kipusztult fa helyére kénytelen ültetni, elkerülhetetlen, hogy közvetlenül a gyökérhez friss, jó minőségű föld kerüljön, ami biztosítja a megeredést. Még jó talaj esetében is érdemes így eljárni.
A gyökérmetszést követően (különösen tavaszi ültetéskor) vízzel telt vödörbe / hordóba, vagy egy nagyobb edénybe legalább 2 órára bele kell állítani a gyümölcsfát (úgy, hogy a víz a gyökérzetet teljesen ellepje), hogy jól teleszívja magát vízzel és pótlódhasson a levegővel hosszú időn át érintkezett gyökérzet révén elveszített nedvességtartalom. Ügyeljen arra, hogy 48 óránál tovább viszont ne maradjon vízben a fa, mert ebben az esetben a gyökér befullad.
Amely csemeték annyira szárazak lennének, hogy azok törzsén a háncs ráncos lenne, azokat 4-5 napra földbe kell mélyen elvermelni, és a földet bőségesen, szinte sárosan / iszaposan beöntözni. Ha a ráncok ezen idő alatt sem tűnnének el, akkor a fák menthetetlenek, azokat el se ültesse, ellenben bocsássa az eladó rendelkezésére.
Az ültetendő gyümölcsfa kezelése szempontjából az az irányadó, hogy helyből származik -e a fa, vagy sem. Azaz, hogy mikor lett a földből kiszedve. Ez a gyökérzetből teljes biztonsággal gyorsan megállapítható. Ha a hajszállgyökerek földesek, üdék és a főgyökerek metszésre nedvedznek, lédúsak, akkor a csemete frissen lett kiszedve. Ha a hajszálgyökerek szárazak, mert pl. nagyobb távolságra lévő faiskolából kerültek a helyszínre, a következőképpen kell eljárni:
Az ültetés megkezdése előtt egy az ültetési gödör méretének megfelelő gödröt kell ásni, és abba, vagy egy talicskába 2-3 lapát agyagot kell tenni ugyanannyi friss marhatrágyával és annyi vízzel, hogy az az összekeverést követően híg pépet adjon.
A gödör aljára kerüljön – gaztól, taracktól és gyomoktól mentes – föld (színföld / feltalaj) föllazítva és összekeverve trágyával (1:1 arányban fél-fél talicskányi), mely lehet szerves trágya (min. 3-4 éves marhatrágya) is, vagy trágyapellet (kb. max. 40 dkg). Az eredeti marhatrágya hosszabb időn keresztül biztosít tápanyagellátást a gyümölcsfának viszont felelhetők benne károsító lárvák, pajorok és baktériumok is. A trágyapellet ehhez képest már egy szinte sterilizált-, ám mégis természetes tápanyagpótlási módszert biztosít viszont a lebomlási ideje sokkal gyorsabb, ezért kevesebb időn át tud tápanyagot biztosítani a gyökérzet számára.
A trágya / trágyapellet – föld keveréket az ültetőgödör alján javasolt meglocsolni kb. 2 dl (folyékony) baktériumtrágyával.
Ezután minimum 5 cm-es földréteg következik, mivel a gyökérzet közvetlenül nem érintkezhet a trágyával. Ezzel a földréteggel állítható be a gyümölcsfa ültetési mélysége / magassága is a földréteg vastagságának szabályozásával. Ez a földréteg a gödör egyik oldalára dobott feltalajból, vagy jó minőségű színföldből kerüljön oda. Az ültetési magasságot úgy kell beállítani, hogy a facsemete oltási / szemzési pontja (Ami arról ismerhető fel, hogy ott egy szembeötlő dudorodás van, és onnan a nemes rész egy kis elhajlással indul felfelé) nem kerülhet a föld alá. Azaz a csemetének nem szabad a földbe mélyebbre kerülnie, mint ahogyan a faiskolában állott. A mély ültetésnek igen káros következményei vannak, melyek előbb-utóbb a fa kipusztulásához vezetnek.
Az ültetési mélységet ezért egészen pontosan meg kell határozni, aminek legegyszerűbb módszere, ha egy egyenes lécet (esetleg egy lapát-, vagy az ásónyelet)5 átfektet a gödör felett és ehhez állítja be az oltási heg magasságát, hogy az a föld felszíne fölé essen. Ilyenkor megemelve a facsemetét a gyökérzet alá / közé még be tudja lapátolni a megfelelő mennyiségű földet.
A fa gyökerei közé érdemes gyökéritatót6 szórni (kb. 400 g/fa), illetve a fa gyökérzetére mikorrhiza gombatablettát7 (2db) morzsolni.
Általánosan elterjedt rossz szokás, hogy a gyümölcsfa elültetésénél a gyökerekhez tágyát raknak úgy, hogy az érintkezik a gyökérzettel, mondván, hogy lesz mivel táplálkoznia. Ennek káros hatásai vannak a friss fára. A gyökerekhez adott trágya levegőt nem kapván éveken keresztül lassú elbomlása folytán káros savakat termel, amelyek a hajszálgyökereket megtámadják, megégetik, marják és gócpontját fogják képezni a gyökerek legveszedelmesebb betegségének a gyökérpenésznek, amelyet a ’Dematophora necatrix’ nevű gombabetegség okoz, amely a fák gyökereit fehér, pókháló-szerű anyaggal vonja be. Gyökérszálai által a szomszédos fákra is átterjed, s néhány év alatt egész gyümölcsösöket képes tönkre tenni.
[10]Őszi ültetésnél (különösen késő ősszel) öntözni nem feltétlen szükséges, ha csak a talaj teljesen nem száraz, akkor beiszapolásra nincs szükség, mert a téli csapadék ellátja a gyökeret kellő nedvességgel és a talaj tömörödése is megtörténik. Őszi ültetés esetén az oltvány tövét hozzávetőlegesen 50-60 cm magasságban kupacolni10 (földdel feltölteni) kell. A fölhalmozott föld megvédi a talajszinthez közeli gyökereket a téli fagyok ellen, illetve nagyszerű támaszt nyújt a talajban még meg nem kapaszkodott gyökérrel rendelkező fiatal fáknak a viharos szelekkel szemben.
Az ültetésnél kiemelt figyelmet kell fordítani arra, hogy a fa az eredeti helyének megfelelő mélységre kerüljön5 az új helyén is. Ha a talaj nincs kellőképpen leülepedve, az ülepedéssel is számolni kell. A legkisebb ülepedés a homoktalajoknál van (2-3 cm). Kötött talajokon 8-10 cm-, középkötött talajokon 4-6 cm ülepedéssel kell számolni.
Ha az ültetést követően azt tapasztalja, hogy az egyes fák túl mélyre, vagy túl magasra kerültek, úgy a fákat fel kell szedni és újra el kell ültetni, mert ellenkező esetben egész életük során csak sínylődni, vegetálni fognak.
A tavaszi ültetés annyiban különbözik az őszitől, hogy ekkor a taposás helyett / mellett bő vízzel alaposan öntözni iszapolni kell9, hogy a víz a földet a gyökerekhez tömörítse. Így tömöríthető a talaj a gyökerek között. Ilyenkor a legnagyobb veszély a szárazság, ezért mulccsal, tőzeggel vagy szalmás trágyával-. törekkel védekezhet a kiszáradástól. Tanácsos legalább 1 m2 területen a talajt betakarni a gyümölcsfa tövében.
Olyan területeken, ahol a talajvíz magasan áll. és gyökérfulladástól kell tartani, a fákat dombot készítve is lehet ültetni, és ezzel kizárható a víz káros, vagy ölő hatását.
A gyümölcsfa ültetésnek létezik egy különleges módja is, amikor egy meredek partoldalt kell gyümölcsös telepítésével hasznosítani. Ezt csak földmozgatással lehet fásítani olyan módon, hogy a partoldal ültetési vonala feletti részből egy bizonyos mennyiségű földet kell kivályni, melyből egy sánc-szerű partot kell létesíteni. Ahhoz, hogy ezt a sáncot a csapadék, és a lefolyó víz el ne mossa, karókkal kell körültűzdelni, mely karók közeit fűzfavesszőkkel kell befonni. Az így létesített sáncokba ezt követően elültethetők a gyümölcsfák, melyekhez alkalmas módon kis vízlevezető csatornákat is érdemes kiképezni, hogy az összegyűlő csapadék a fák tányérjába folyva állandóan biztosítsa azok vízszükségletét.
Az ültetés még egy nagyon fontos tennivalója, a kikarózás. Ennek különösen nagy jelentősége van erős szélnek kitett helyeken, ahol ugyanis elengedhetetlen a karózás. Legalábbis mindaddig, amíg a meggyökeresedés és a fa erőteljes növekedése meg nem indul, és azt a gyökerek már kellőképpen rögzítik a talajban. A karót minden esetben az ültetéssel egyidőben kell a fa mellé helyezni, de még akkor kell a fa mellé szúrni / ütni, amikor az ültetőgödör még nincs betemetve. Így pontosan meghatározható a karó leszúrási pontja oly módon, hogy az nem sértheti meg a gyökereket, hiszen azok ilyenkor még láthatóak, szemben a későbbi kikarózással. Tehát, ha már a beültetett fa mellé próbál valaki karót verni, az ki van téve annak a veszélynek, hogy a földben lefelé haladó karó a fa gyökérzetén végzetes sérüléseket okozhat.
Bekerítetlen területen lévő telepítéseknél az a veszély is fennállhat, hogy a fák mellől ellopják a karókat. Ez ellen úgy lehet védekezni, hogy a karó aljára merőlegesen mintegy keresztet alkotva egy lécet kell szögezni (kb. 20 cm), és ezzel együtt kell a gödröt beföldelni. Az ilyen karó a fölből kézi erővel kihúzhatatlan, a tolvaj pedig valószínű, hogy nem vesz annyi fáradságot magának, hogy a karót kiássa.
A karcsúorsó-, szabadorsó korona kialakítású gyümölcsfák mellé, minden esetben támrendszer, vagy karó szükséges. A karó esetében érdemes keményfát használni, melynek optimális átmérője 5 - 8 cm, hossza 180 - 220 cm. A karót 50 - 60 cm mélyen kell a földbe helyezni a fa mellé a kiásott ültetőgödörbe.
A karót mindig a facsemete azon oldalára kell tenni amerről az uralkodó szél fúj. Amennyiben az ellenkező oldalra kerül a karó, és a fát rögzítő kötél elszakad, a fa úgy állandóan a karóhoz horzsolódik a szélben, és ez által sebek keletkeznek rajta. Az így keletkezett sebek a csonthéjas gyümölcsfáknál mézgásodásra-, az almánál vértetű fertőzésre nyújthat alapot.
A karót szorosan a törzs mellé kell állítani közvetlenül, mert az csak ebben az esetben szolgálja a célját.
A fától a már 15-20 cm-re lévő karó mellett a fák a szélnyomásnak engedve elhajolnak, görbékké, féloldalassá válnak. A facsemetéket a karóhoz a legjobb kókuszkötéllel-, vagy többszörösen fogott jutafonállal (esetleg erős, elasztikus műanyag szalaggal) nyolcas alakzatban legalább három-öt helyen olyan szorosan kikötni, hogy a fa és a karó között 2-3 cm távolság legyen, és sem a karó, sem a fa ne mozogjon.
A karó felső végének valamivel a korona elágazása alatt kell lennie és semmi esetre sem szabad a koronához érnie, mert ott komoly horzsolási sebeket okozhat. Időnként ellenőrizze, majd szükség esetén lazítsa meg a kötéseket, hogy az ne akadályozza a facsemetét a növekedésben / vastagodásban, és azt ne szorítsa el. A szél és a mozgás hatására esetlegesen lelazuló kötéseket viszont érdemes újrakötni.
Konténeres fák ültetése
A konténerben szállított gyümölcsfaoltványt a konténerből óvatosan emelje ki oly módon, hogy a gyökerek között lévő föld ne hullhasson ki. A gyökerekkel jól átszőtt földlabda palástján (kerületén) a gyökereket metszőollóval / kézzel meg kell tépkedni / szaggatni, hogy az ültetést követően a gyökérzet szerteágazón növekedjen tovább. A konténeres gyümölcsfa gyökereit metszeni nem kell.
Az ültetés alkalmával minimum akkora gödröt ásson, hogy a földlabda kényelmesen beleférjen. Javasolt, hogy a földlabda körül minden irányan legyen legalább 20-20 cm hely a gödörben (alul is), de, ha biztonsággal és bőségesen szeretné ellátni tápanyaggal a gyökérzet alatti földréteget, akkor az 1m x 1m x 1m-es ültetőgödör sem túlzás, sőt…
Az ültetés további folyamata megegyezik a fent leírt, szabadgyökeres gyümölcsfák ültetési módjával.
Metszés
Őszi ültetéskor a csemetéket egyáltalán nem ajánlott metszeni, mert ilyenkor a nedvkeringési szünet folytán a sebek beforradni nem tudnak. A téli csapadék bejutva a metszlapokon különféle betegségeket idézhet elő, és a nyílt felületen az egyéb kórokozók is gyorsan bejutnak. Az elültetet csemetéket tél végén, február hónapban, vagy legkésőbb márciusban, de még rügypattanás előtt kell megmetszeni.
A fiatal fák koronaalakító metszést kell végezni az első pár évben, melynek az a célja, hogy a korona helyes növekedésnek irányát be lehessen állítani, továbbá a koronából szükséges eltávolítani minden sűrűsítő-, különösen befelé törekvő vesszőt. A metszés, illetve a koronaalakító metszés részletesebb ismertetését, annak különböző módját és növényélettani magyarázatát egy külön fejezetünkben olvashatja.
Kapcsolódó tartalom:
Rólunk mondták

Tisztelt TündérKertek Ügyfélszolgálat!
Ma a francia posta érdeklődött, hogy megérkezett-e a küldemény. Válaszoltam nekik és ezennel Önöknek is megerősítem, hogy minden rendben ment. Hamar ideért a csomag, tökéletes állapotban volt. El is ültettem mindent a tanácsaiknak megfelelően. Sok eső esett rájuk, mostanában sokat süt a nap és a kis Feketicsi meggy és a két szőlőtőke is életerős és elkezdett rügyezni.
Nagyon köszönöm a gondosságukat!
Üdvözlettel,
Verdes-Tennant Emese
Verdes-Tennant Emese
vásárló
Franciaország


Tisztelt Tündérek!
Nagyon szépen köszönjük a gyümölcsfa csomagot!
A tegnapi nap folyamán átvettük a gondosan, látható szeretettel nevelt előkészített csomagunkat. Azon melegében el is ültettük a Somló hegyen lévő szőlőkben. Bízunk benne hogy kis birtokunk ékei lesznek hosszú éveken keresztül!
További sok sikert kívánunk a munkájukhoz!
Tisztelettel: Bea és Pál

Németh Pál
vásárló
Doba

További kínálatunkból
