A zöldségeskert előkészületei

A zöldségeskert januári munkái

január
2.
1. hét
A zöldségeskert előkészületei
Jan.

A zöldségeskert előkészületei

A zöldségeskert januári munkái

A kevés hőt igénylő növények (saláta, karalábé, retek) fűtött hajtatásához a talajelőkészítést ősszel, de legkésőbb januárban el kell végezni. Az előkészítés a szerves és műtrágyák kiszórásával kezdődik (10-15 kg/m² szerves és vizsgálat alapján megállapított mennyiségű és összetételű műtrágya szükséges). A beszántás vagy ásás ne legyen túl mély, elég csak a felső 15-25 cm-es talajrétegbe elkeverni. Ezzel elérhetjük, hogy a kiültetett növények gyökerei a gyorsan felmelegedő felső talajrészben fejlődnek, mert ott találnak kedvező körülményeket. A szántás után előnyös a rotációs kapa használata.

 /

Uborka hajtatásához a növény több tápanyagot igényel, mint a szabadföldön. A jól trágyázott uborka termőképessége hihetetlenül nagy. Talajának az uborka gyökerek nagy levegőigénye következtében a nagy tápanyagtartalmon kívül lazának, levegősnek is kell lennie. Németország uborkatermesztői a növényházi hajtatásban a következő földkeveréket használják:

Kétharmad rész gyepszintföld (lóhere- vagy lucerna föld)
Egyharmad rész érett istállótrágya (tehéntrágya).

Ezt az alapanyagot 2 m széles, 1,7 m magas prizmában érlelik a felhasználás előtti évben. A prizmát legalább kétszer átforgatják. Egy növényre 100 l uborkaföldet számítanak, amelyet azonban csak fokozatosan, szinte fejtrágyázás-szerűen adagolnak az uborkaágyakra. Az uborkát a későbbi hajtatásban is bő istállótrágyázásban szükséges részesíteni.

Szaporítás
A hajtatott uborka sortávolsága az elrendezéstől függően átlagban véve 1,3 - 1,5 m. A növények tőtávolsága 50 - 80 cm között változhat.

 /

A fejes káposzta korai termesztéséhez a legtöbb korai palántát enyhe fűtésű fóliasátorban nevelik. A vetés már január végén, legkésőbb február elején megkezdhető. A magot ritkán vetik, m2-enként: 2 - 2,5 g-ot.

A kevésbé elterjedt tűzdeléses palántaneveléshez az előzőnél valamivel korábban és sűrűbben kell 8 g magot elvetni négyzetméterenként. Február első napjaiban tűzdelnek 5 x 5 cm-re. A ritka vetésű és a tűzdelt palántát is földlabdával ültetik ki. A március elején-közepén kiültetett növények akkor már feltűnően fejlettek. Az asztali tápkocka gyártás elterjedésével célszerűbb 6-8 cm-es tápkockába tűzdelni a növényeket. Tápkockás palántanevelés esetén növényházba sűrűn (25-30 g/m² mag), már január közepén érdemes vetni. A palántanevelés ideje 6-7, tűzdeléssel együtt 7-8 hét.

A káposzta hidegtűrő növény ugyan, mégis ügyelni kell, hogy a palántanevelés idején ne csökkenjen a hőmérséklet túl alacsonyra. A kelésig 16-18 °C-ot célszerű tartani és utána csak az edzés idejére csökkenthető a hőmérséklet 6 °C alá, ebben az esetben a káposzta nem magzik fel.

A karalábé korai szabadföldi termesztéséhez a vetés – leggyakrabban ritka vetés – január végén február elején esedékes, fűtött helyiségben. Ha tűzdelni akarjuk, akkor február közepéig 5 x 5 cm-es távolságra, vagy 5 x 5 cm-es tápkockába vessünk. Kiültetése március közepén, a szedése május 10. körül kezdhető.

A korai ritka vetéshez négyzetméterenként 2-2,5 g magot célszerű felhasználni. A késői vetésekhez 2 g/m² adag szükséges. Tűzdelés esetén 12 g/m² vetőmagot kell elvetni.

A korai palántanevelés ideje alatt különös gondot kell fordítani a hőmérséklet szabályozására. Az eddigi tapasztalatok alapján a következők szerint javasolható a hőmérséklet tartás:

  • Vetéstől kelésig: 18-20 °C
  • Tűzdelésig: 10-14 °C nappal, 8-12 °C éjjel,
  • Tűzdelés után három napig: 14-18 °C nappal, 12-16 °C éjjel,
  • Nevelés alatt: 12-16 °C nappal, 10-14 °C éjjel,
  • Edzés idején: 8 °C nappal, 6 °C éjjel

A fűtés nélküli karalábé hajtatáshoz a szaporítási időpontok a következők. Vetés: I. hó 10., tűzdelés: I. hó vége, II. hó eleje (5 x 5 cm-es tápkockába), kiültetés fólia alá: III. hó 10-ig. A szedés április végén kezdhető.

A karfiolt az összes káposztafélék közül a legkorábban, már január első felében lehet vetni, és a viszonylag ritka tűzdelés és tápkockás palántanevelés is itt fizetődik ki leginkább. Tűzdeléshez 25 g/m² mag szükséges. Ebből 3000 palántára lehet számítani. Tűzdelés nélküli palántaneveléshez 6-7 g/m² vetőmag szükséges, amiből 750-850 kiültetésre alkalmas palánta nevelhető. Korai szabadföldi termesztéshez tűzdeléssel a vetést január közepén, a tűzdelést február elején tápkockába kell elvégezni. Az ültetés március második felében, a szedés május végén és júniusban esedékes. Korai termesztéshez (tűzdelés nélkül) a vetés január végén, február elején, az ültetés március közepén, a szedés júniusban történik. A karfiol tenyészterülete hasonló a fejes káposztához. A sűrű ültetés a koraiságot csökkenti. Javasolt tenyészterületek: gyenge lombú korai fajtákból 50 x 40-, nyári fajtákból 50 x 50-, erős lombú, kései fajtákból 60 x 50 cm.

Salátahajtatáshoz a vetés időpontja I. hó 10. növényházba vagy fóliasátorban. Tűzdelés: I. hó 20-11. hó 5. vagy 5x5 cm-es tápkockába, vagy 5 x 5 cm távolságra tápkocka nélkül. Március első napjaiban ültetjük ki, amint a föld fagya felenged. A kisebb növekedésű fajtákat (Soroksári hajtatót, Budai hajtatót) 20 x 17-, a többit 20 x 20 cm-es tenyészterületre lehet ültetni.

A karfiol hideghajtatásához szükséges palánták nevelése hasonlít a korai szabadföldi palántaneveléshez. Február végén, március elején kezdődő fűtés nélküli hajtatáshoz I. hó 5-10. között kell vetni, I. hó 25-30-ig tűzdelni, lehetőleg 7x7 vagy 8x8 cm-es tápkockába.

 /

A tenyészterület meghatározásakor nem szabad megfeledkezni arról, hogy a sűrű ültetés a koraiságot, a ritka ültetés viszont a hozamot csökkenti. Javasolható sor- és tőtávolság a gyengébb növekedésű fajtákhoz: 40x40, az erősebb lombúakhoz 50 x 40-, esetleg 50 x 45 cm.

Ápolási munkák
Az uborkahajtatás során a kiültetés utáni első munka a főhajtás hozzákötözése az első kereszthuzalhoz, ügyelve, hogy a növény ne lógjon a levegőben a bakhát süllyedése után. A kötözést a szár növekedésétől függően hetenként 2-3-szor kell megismételni.

A kacsokat, a főszáron levő uborkákat és a hím virágokat rendszeresen el kell távolítani. Le kell metszeni az első kereszthuzal alatt fejlődő elsőrendű oldalhajtásokat is, mert ezeknek a termései a földdel érintkeznek. A főhajtáson fejlődő uborkákat azért kell eltávolítani, mert gátolják az oldalhajtások növekedését. Ha egy levél hónaljában több termés köt, csak egyet célszerű meghagyni. Mihelyt a második levél alatt fejlődő uborka virág kinyílott, a hajtást a termés felett vissza kell csípni. Minden elsőrendű oldalhajtáson csak egy másodrendű oldalhajtás fejlődjön ki, mert nagyobb hajtásrendszer számára a sátor általában nem elég nagy. Közben a főhajtás legtöbbször eléri a berendezés gerincét. Ekkor vissza kell vágni. Amikor az elsőrendű oldalhajtásokról a termést leszedték, visszacsípik a másodrendű oldalhajtásokat. Rajtuk rendszerint csak egy termést hagynak, csak kivételesen erős fejlődésű növényeken maradhat kettő.

Folytatás >>




Kérjük, segítse munkánkat egy megosztással!

Rólunk mondták

Tisztelt TündérKertek Ügyfélszolgálat!

Ma a francia posta érdeklődött, hogy megérkezett-e a küldemény. Válaszoltam nekik és ezennel Önöknek is megerősítem, hogy minden rendben ment. Hamar ideért a csomag, tökéletes állapotban volt. El is ültettem mindent a tanácsaiknak megfelelően. Sok eső esett rájuk, mostanában sokat süt a nap és a kis Feketicsi meggy és a két szőlőtőke is életerős és elkezdett rügyezni.

Nagyon köszönöm a gondosságukat!

Üdvözlettel,
Verdes-Tennant Emese


Verdes-Tennant Emese

vásárló

Franciaország

idézőjel
Verdes-Tennant Emese - vásárló / Franciaország

Tisztelt Tündérek!

Nagyon szépen köszönjük a gyümölcsfa csomagot!
A tegnapi nap folyamán átvettük a gondosan, látható szeretettel nevelt előkészített csomagunkat. Azon melegében el is ültettük a Somló hegyen lévő szőlőkben. Bízunk benne hogy kis birtokunk ékei lesznek hosszú éveken keresztül!
További sok sikert kívánunk a munkájukhoz!

Tisztelettel: Bea és Pál


Németh Pál - vásárló / Doba

Németh Pál

vásárló

Doba

idézőjel

További kínálatunkból

Biztonságos
fizetés

Pecsétgyűjtés
az ingyenes szállításért

Bankkártyás fizetés
azonnali kedvezményért

Pontgyűjtés
levásárolható pontok

Jutalompontok
ismerősei vásárlásai után

Idejében szólunk!
Mikor mit kell
tenni a ketben?

Felhívjuk figyelmét, hogy 2022.04.06-i dátummal közzétettük Adatkezelési tájékoztatónk (Felhasználói és revíziós irányelveink) frissített verzióját. Kérjük, olvassa el ezeket figyelmesen, és csak ezt követően, ha azokkal egyet is ért, kezdje meg webes felületünk használatát! A jelzett dokumentum terjedelmes, számoljon nagyobb időráfordítással. Továbbá tájékoztatjuk, hogy weboldalunk működése érdekében cookie-kat használ.