Garancia

Kezdje el begépelni a gyümölcsfa nevét, majd válasszon a betöltődő listából!

Kosár tartalma

Regisztráció nélkül is vásárolhat

Ciklámen hortenzia

Hydrangea macrophylla 'Sybilla'®

Ciklámen hortenzia
Sajnos ide nincs megfelelő fotónkHa szeretné segíteni munkánkat, küldhet ide illő képet

Jan.
Febr.
Márc.
Ápr.
Máj.
Jún.
Júl.
Aug.
Szept.
Okt.
Nov.
Dec.
  • Ültetés
  • Virágzás

Ciklámen hortenzia

Hydrangea macrophylla 'Sybilla'®
Jelenleg is
rendelhető.
Szállítás:

A kiszállított termék adatai

Kiszerelés
konténeres

Méret: 20-30 cm

Alany:

A kifejlett növény jellemzői

Magassága:1 - 1,5 m
Szélessége:1 - 1,3 m
Takarási területe:1 m2
Fényviszonya: félárnyék kedvelő, szűrt fényt igényel
Szélérzékenység: szélnyomásnak ellenálló

Az ár megjelenítéséhez és a vásárláshoz, kérjük válasszon a fenti listából kiszerelési módot, majd alanyt!

Rendelési egység:

Ára:

Akciós ár ( -tól / csomag):

Akciós ár:

Megrendelt
mennyiség:

További növényjellemzőkTovábbi növényjellemzők
Életciklus: Évelő
Habitus: bokrosodó, felfelé törekvő, laza szerkezetű
Virágzó: Igen
Virág színe: rózsaszín
Lombozat színe: zöld
Levele: Nem ehető
Felhasználása: Házfalak, kerítések mellett, fák árnyékában
Ültetési adatokÜltetési adatok
Ültetési hely / fényigény: Félárnyék, Napos
Ültetési tőtáv: 0,8 - 1 m
Növekedési erélye: középerős növekedésű
Nedvességigény: vízigényes
Talajigény: közepesen kötött (vályog), laza (homok), savanyú, normál, tápdús talaj
Téli védelem: fagytűrő
Általános ismertető, felhasználás

1-1,5 m magas cserje. Levelei élénk zöldek, 15-20 cm-es virágzata csupa meddő virágból álló gömbvirágzat, vagy középen termékeny, a széleken feltűnően nagy meddő virágokból álló lapos, ernyőszerű. Félárnyékban, tápanyagdús, jó vízellátású közömbös vagy savanyú talajban díszlik szépen.

Származása, története, történelme

Japánból származó az alapfaj

Ültetési és gondozási útmutató
Általános tudnivalók

Érdemes gondosan megtervezni a növény ültetési helyét, mert az átültetést nem szereti. A legtökéletesebb hely számára félárnyékos, hűvös terület, a hortenzia csak itt érzi igazán jól magát. A hortenzia a közvetlen napsütést nem szereti, de azért, arra ügyelve kell kiválasztani élőhelyét, hogy részben érhesse a napfény is. Az erős fényben a virágok összezsugorodhatnak (ez rendszeres permetezéssel csökkenthető). A virágzat másnap reggelre még többszöri zsugorodás után is díszlik, de előbb-utóbb elfonnyad.

A legjobb, ha reggelente 2-3 órán át kap közvetlen napfényt, ám később, amikor már erősebb a nap sugárzása, egy lombos fa, vagy házfal árnyékában marad, mivel a túl nagy meleget nem szereti. Az ideális hőmérséklet számára nyáron 17–23 fok, a téli pihenő időszakban pedig 5–10 fok. A napos helyen is megél ugyan, csak ez esetben szenved a növény (kipusztulása is megeshet) és a finom virágzata megég és elszárad. A virágzási periódus így nagyon rövid lesz. 

A hortenzia a tápanyagokban kiegyensúlyozott (nem túlzott tápanyag tartalmú), nem túl száraz, jó vízelvezető képességű, humuszos talajokat kedveli, előnyös számára az enyhén savanyú talaj.

Meszes talajon a kékülő fajták virága lila vagy rózsaszín lesz, de léteznek kimondottan liláspiros fajták is. A káliumtól kékebb lesz a virág (például, ha timsóoldatot tartalmaz az öntözővíz). A fehér fajták színe nem függ az ásványi sóktól.

Használjon az ültetéshez tőzeget, amit gondosan keverjen el a talajjal!

Ültetési távolság

Kb. 1-3 növény/m2

Ültetés módja

Az ültetést hűvös időben, vagy a délutáni, esti órákban javasolt elvégezni.

Az ültetési gödör megásása előtt amennyiben szükséges - azaz, ha a talaj ezidáig műveletlen terület volt-, körülbelül 1,5-2 méteres körben a gyomnövényeket el kell távolítani. Az ültetőgödör a cserép méretének minimum kétszerese legyen. Az ültetőgödör alját érdemes óvatosan fellazítani, hogy a növény gyökérzete könnyebben fejlődhessen. 

A hortenzia a jó vízáteresztő képességű, agyagos földet szereti. Ültetéskor egy cserép méretéhez képest kétszer akkora gödröt kell ásni.

A hortenzia egyik legfőbb igénye a savanyú föld. Mielőtt tehát a növényt beletenné az ültetőgödörbe, annak aljára érdemes tápanyagot helyezni (de nem túl sokat), például savanyított tőzeget, ami jó szerkezetet biztosít, javítja és lazítja a talajt. A növény nagyságától függően 2–10 literes zsák.

Ezután következik a savanyított, „A” típusú virágföld, például rododendronföld. Itt is mérvadó a hortenzia mérete, a legkisebb zsák 5 kilogrammos, de érdemes 10 kilogrammot vásárolni. A föld felét vagy kétharmadát a gödörbe kell önteni, majd kissé összeforgatni a tőzeggel. 

Ha a gyökerek nagyon szorosan vannak egymáshoz tapadva, akkor óvatosan egy kicsit ujjal meg kell lazítani. Ez elősegíti a gyökerezést és a gyökerek terjedését. 

Figyelni kell rá, hogy a növény koronája elég közel legyen a talajhoz. Ha túl magasan van, könnyen kiszáradhat. Miután a hortenzia a helyén van, vissza kell tölteni rá a földet és lazán lenyomkodni a korona körül, így egyfajta víztározót létrehozva. Az így kialakult mélyedést fel kell tölteni vízzel, majd miután leszivárgott a gyökerekhez, még egyszer ismételten meg kell tölteni.

Erős gyökérnövekedése miatt a hortenziát nem túlzottan javasolt cserépben tartani. Dézsában tartása már teljesen jól működhet, ott kitűnően fejlődik. Az ültetéshez érdemes min. 10 literes edényt használni, 3-4 évenként pedig feltétlenül szükséges a nagyobb edénybe való átültetése. Védett, de nem fűtött helyen kell teleltetni, óvni kell a kiszáradástól.

Öntözés

A kerti hortenzia vízigénye attól függően változik, milyen talajba került. A jó vízáteresztő képességű talajt, gyakrabban lehet öntözni. Szereti, ha a földje folyamatosan nedvesen van tartva. Az agyagosabb talajokba ültetve ritkábban igényel öntözést, mivel azok jobb vízmegtartó képességgel rendelkeznek. Ha a hortenzia napos helyre került, akkor leginkább este vagy kora reggel érdemes öntözni. Az ősz beköszöntével egyre csökkenteni kell a vízadagolását. Télen a kertben hagyott hortenziát nem szükséges öntözni, és a cserepesek is csak ritkán igénylik ilyenkor a vízutánpótlást. Érdemes előnyben részesíteni öntözéskor a lágyvizet (esővíz), mivel a kemény vizet nem kedveli, ennek hatására akár a levelei meg is sárgulhatnak (klorózis). A forró, meleg napokon rendszeres öntözésük elengedhetetlen. Talajtakaró használatával hosszabb idő is eltelhet két locsolás között és a növény talaja is kevésbé  melegszik fel.

Metszés

A megfelelő időben és szakszerűen végzett metszést a növény fantasztikus virágözönnel jutalmazza. A metszést az első erős és egészséges rügyek megjelenése előtt Tavasszal – teleltetés után –  kell elvégezni, ilyenkor eltávolíthatók az elszáradt, elhalt szárak is.

A tányér és labdahortenziákat nem kell metszeni. A metszés azonban szükséges lehet, mert különben a következő évben kevesebb virágot hoznának.

A bugás hortenziákat minden tavasszal vissza kell metszeni, mert ezek a növények az egy éves fás részeken virágoznak. 

Az évelő hortenzia ebből a szempontból nem igényel túl nagy törődést. Nem nagyon szükséges metszeni. Az előző évben nőtt szárakon fog új virágokat hozni. Ezért is fontos, hogy ne legyenek megmetszve túlságosan, mert ez csökkenti következő évi virágok számát.

Tápanyagpótlás

Mint minden virág, a hortenzia is meghálálja a tápanyag utánpótlást. Tavasztól nyár végéig kéthetente érdemes tápoldatozni, vagy földjét műtrágyával (trágyával) dúsítani. A legjobb, ha lassú lebomlású és szabályozott tápanyag leadású műtrágya granulátumot használ, mely 10-30-10 arányban tartalmaz NPK-t. Ezt a csomagoláson tudjuk ellenőrizni. Kövesse a csomagoláson található instrukciókat, hogy biztosan ne használjon túl sokat belőle. A túlzott tápoldat (műtrágya) hatására a hortenzia levelei ugyan nagyra nőnek, de csak satnya virágokat fog hozni. Inkább egy kissé alul, mint túltáplálni érdemes.

Tavasszal inkább nitrogéntartalmú tápanyaggal ajánlott dúsítani a földet, majd az év folyamán inkább foszfát- és káliumtartalmú szerekkel.

A hortenzia színe változik (kivéve a fehér) a talaj pH szintjének megfelelően. Minél lúgosabb a talaj, a hortenzia virága annál világosabb, ”rózsaszínűbb”, ahogy a talaj savassága nő, egyre sötétebb, kék árnyalatú virágot kapunk.

A pH egy mérőszám, ami megmutatja, hogy mennyire savas vagy lúgos kertünk talaja. Ezt az értéket egy nullától tizennégyig terjedő számskálán mérik. A 7-es pH-val rendelkezők a semleges oldatok. Ettől az értéktől lefelé egyre savasabb egy oldat, felfelé haladva viszont egyre lúgosabb. Tehát fogjunk egy kis rögöt kertünkből. Öntsön rá egy kis ecetet (amely tudvalevőleg savas kémhatású). Ha pezsegni kezd (vagyis reakcióba lép) a talaj lúgos, ha nem akkor semmi gond, a talaj vagy pH semleges, vagy savas tehát nincs dolgunk vele.

Tehát a hortenzia esetében a kékvirágú példányok nem külön fajták, hanem a rózsaszín virágok változnak kékké, ha elég savas a földje. A 6.0 pH alatti - azaz savas - földben kék virágú, a 6.0 pH feletti földben, pedig rózsaszín lesz a hortenzia virágok színe.

Ha el akarjuk érni az enyhe savas kémhatást, amitől bekékül a hortenzia, akkor erre a legegyszerűbb módszer a szerves konyhai maradványok (kávézacc, citrus növények héja, tojáshéj, fenyőfa tűlevelei, tölgyfa-levél) komposztálása és növény köré bedolgozása, majd locsolás. Ezek az anyagok, ahogy elbomlanak lassan, fokozzák a talaj savasságát.

Ha gyorsabb hatást szeretne elérni, akkor kertészetekben kaphatók ún. pH-érték csökkentő készítmények, amelyekkel savassá tehető a talaj. Pl. hígított alumínium-szulfáttal lehet fokozni a talaj savasságát.

Valamennyi türelemre azonban várhatóan szüksége lesz, mert lehet, hogy a várt eredmény csak a következő évben lesz látványos. 

Amennyiben úgy dönt, hogy mégis a rózsaszín hortenzia volt a jobb, akkor egy kis kerti mész adagolásával visszaváltoztatható mindent. De a fahamu, citromlé vagy magas foszfor tartalmú műtrágya, (a 25-10-10 arányú a legjobb) is megoldás lehet.

Ezen kívül direkt a hortenziáknak számára is léteznek színező készítmények. Értelemszerűen, ha rózsaszín virágokat akarunk, akkor pH növelő, ha pedig kéket, akkor pH csökkentő terméket kell alkalmaznunk. Általában ezek a termékek teljesen biztonságosak és organikusak.

Összegezve: A hortenzia talajtól (pH=4) függően lehet kék színű. Ha alumínium-szulfáttal öntözzük a növényt, akkor a virágok azúrkék színűek lesznek. Ha timsóoldatot teszünk az öntözővízbe, akkor pedig még élénkebb kék virágok nyílnak majd. Mindegyik adalékanyag beszerezhető a gazdaboltokban.

Téli védelem

A fiatal növényeket fagymentes helyen kell teleltetni, később a nem túl kemény fagyokat már takarva elviselik. A kifejlett példányok, szintén betakargatva már a keményebb fagyokban is kint hagyhatók a földben, az erősebb, több éves példányok a mi éghajlatunkon is áttelelnek. Az alacsony töveket is célszerű télire betakarni. A kemény fagyok ellen a magasabb bokrokat gyékénnyel vagy régi zsákokkal védik. 

Talajtakarónak faleveleket, tőzeget, faforgácsot, szalmát lehet használni, amit vastagon kell szétteríteni a növény töve, gyökere körül. Tavasszal nem kell sietni a talajtakaró eltávolításával, érdemes megvárni, míg biztosan véget érnek a fagyok, ezáltal biztosító a hajtások épsége és a szép virágzás. 

A cserepes hortenzia sem szereti a meleget, ezért a fűtött télikertben való teleltetésétől óvakodni kell, mivel ezzel a hortenzia számára fontos téli pihenést megakadályozzuk. A legjobb megoldás, ha a hortenziát még szeptemberben kiülteti a kertbe, vagy a dézsás növényekhez hasonlóan az éppen csak fagymentes garázsban, kerti házban, vagy előszobában, pincében telelteti át, ahol szintén takarni kell a cserepeket. A cserepes növénynek nem lesz szüksége annyi talajtakaróra, mint a kertben lévőnek, de ezeket is takarni kell. Télen, a nyugalmi időszakban 1-2 °C-os hőmérsékletet kell számára biztosítani. Akár teljes sötétségben, és teljes szárazon is áttelel, de alkalmanként nem baj, ha meg is öntözi őket. A dézsás hortenzia levéltelenítése legkorábban novemberben időszerű. Ennek legegyszerűbb és legkevésbé ártalmas módja a besötétítés. Fekete ruhaanyag vagy fólia takarása alatt a levelei lehullanak anélkül, hogy kézzel kellene leszedegetni őket. 

 



vissza

További kínálatunkból

Rólunk mondták

Pénteken megkaptam a töletek rendelt gyümölcsfákat. Nagyon meg vagyok elégedve. A fák is szépek és a csomagolás is tökéletes.Sok kertészettöl rendeltem eddig, de ezek útán csak töletek rendelek. A webes felületetek is nagyon szuper. Február közepére biztos rendelek még. Csak gratulálni tudok a munkátokhoz. Sziasztok!


Bátai János

vásárló

Magyarország

idézőjel
Bátai János - vásárló / Magyarország

Tisztelt Tünderkertek,
hagy gratuláljak a weboldalukhoz, frissítően sok és jól érthető információ van rajta, abszolút fölfelé lóg ki a mezőnyből. Csemegeszőlőt szeretnék telepíteni, érési sorrendben különböző fajtákat, az erre vonatkozó információk azonban nagyon hézagosak itthon, ahogy látom, az Önök táblázatos megjelenítése viszont messze a legjobb, amit Magyarországon találtam...


Debreczy Zoltán - vásárló / Magyarország

Debreczy Zoltán

vásárló

Magyarország

idézőjel

Jelmagyarázat

Örökzöld Örökzöld
Mézelő növény Mézelő növény
Tél előtt fel kell szedni Tél előtt fel kell szedni
Télen is a földben maradhat Télen is a földben maradhat
Üvegházban / épülteben teleltethető Üvegházban / épülteben teleltethető
Fagytűrő Fagytűrő
Gyógyhatású növény Gyógyhatású növény
Sövénynövény Sövénynövény
Virága ehető Virága ehető
Levele ehető Levele ehető
Ehető növény Ehető növény
Termése ehető Termése ehető
Vágottvirágnak kiváló Vágottvirágnak kiváló
Virágzó növény Virágzó növény
Dupla virágú Dupla virágú
Virágtalan növény Virágtalan növény
Díjnyertes Díjnyertes
Könnyű kezelés Könnyű kezelés
Igényes, kényes fajta Igényes, kényes fajta
Napos Napos
Félárnyékos Félárnyékos
Árnyékos Árnyékos
Vízigényes Vízigényes
Szárazságtűrő Szárazságtűrő
Szélvédett helye ültetendő Szélvédett helye ültetendő
Érzékeny a téli hidegekre Érzékeny a téli hidegekre
Téli védelme szükséges Téli védelme szükséges
Új nemesítés Új nemesítés
Erősen illatos Erősen illatos
Lepkecsalogató növény Lepkecsalogató növény
Szúnyogriasztó hatású Szúnyogriasztó hatású
Mérgező Mérgező

A gyümölcsfaoltás tízparancsolata

Gyümölcsészeti tanumány, az első 10 oldal most ajándékba!

Felhívjuk figyelmét, hogy 2022.04.06-i dátummal közzétettük Adatkezelési tájékoztatónk (Felhasználói és revíziós irányelveink) frissített verzióját. Kérjük, olvassa el ezeket figyelmesen, és csak ezt követően, ha azokkal egyet is ért, kezdje meg webes felületünk használatát! A jelzett dokumentum terjedelmes, számoljon nagyobb időráfordítással. Továbbá tájékoztatjuk, hogy weboldalunk működése érdekében cookie-kat használ.