Garancia

Kezdje el begépelni a gyümölcsfa nevét, majd válasszon a betöltődő listából!

Kosár tartalma

Regisztráció nélkül is vásárolhat

Ipomoea ‘Black Tone’

Ipomoea batatas ‘Imposun Black Tone’

Ipomoea ‘Black Tone’
  • Ipomoea ‘Black Tone’
  • Ipomoea ‘Black Tone’

Jan.
Febr.
Márc.
Ápr.
Máj.
Jún.
Júl.
Aug.
Szept.
Okt.
Nov.
Dec.
  • Ültetés
  • Virágzás
Virágzó növény
Könnyű kezelés
Napos
Vízigényes
Szélvédett helye ültetendő
Érzékeny a téli hidegekre
Új nemesítés

Ipomoea ‘Black Tone’

Ipomoea batatas ‘Imposun Black Tone’
Jelenleg is
rendelhető.
Szállítás:

A kiszállított termék adatai

Kiszerelés
cserepes

Méret: 30 - 40 cm

Alany:

A kifejlett növény jellemzői

Magassága:45 - 100 cm
Szélessége:30 - 45 cm
Takarási területe:0,2 m2
Fényviszonya: fénykedvelő
Szélérzékenység: széltörésre érzékeny

Az ár megjelenítéséhez és a vásárláshoz, kérjük válasszon a fenti listából kiszerelési módot, majd alanyt!

Rendelési egység:

Ára:

Akciós ár ( -tól / csomag):

Akciós ár:

Megrendelt
mennyiség:

További növényjellemzőkTovábbi növényjellemzők
Életciklus: Egynyári
Habitus: egyöntetű, enyhén csüngő
Virágzó: Igen
Virág színe: fehér, lila
Virága: nem ehető
Lombozat színe: zöld
Levele: Nem ehető
Termése: nem ehető
Felhasználása: díszítés, balkonnövénynek, ágyásokba
Ültetési adatokÜltetési adatok
Ültetési hely / fényigény: Napos
Ültetési tőtáv: 15 - 20
Ültetési sortáv: 40 - 50
Növekedési erélye: gyorsan növő
Nedvességigény: rendkívül vízigényes
Talajigény: agroperlittel kevert, normál, tőzeges talaj, vermikulit tartalmú
Téli védelem: nem áttelelő (egynyári)
Általános ismertető, felhasználás

Ez az adatlap jelenleg szerkesztés / feltöltés alatt áll. Igyekszünk hamarosan pótolni a hiányzó adatokat, azonban amennyiben aktívnak látja a megrendelés gombot, maga a termék megrendelhető.  A hiányzó információkért kérjük, látogasson vissza időnként! Köszönjük megértését és szíves türelmét.

Ültetési és gondozási útmutató
Általános tudnivalók

A petúnia a burgonyavirágúak (Solanales) rendjén belül a csucsorfélék (Solanaceae) családjába és a petúnia (Petunia) nemzetségbe tartozik.  A Dél-amerikai eredetű, trombitaforma virágú fajok tartoznak ide, melyeket dísznövényként az egész világon termesztenek. A legtöbb kerti petúnia hibrid (Petunia x hybrida). A petúnia név a francia nyelvből ered, ahová pedig a tupi-guaraní nyelvek 'petun' = dohány szó átvételével került. Nemzetségében több száz változat ismert és a hibridek száma napról-napra gyarapszik a növénynemesítőknek köszönhetően.

A petúnia legtöbb ismert fajtája hibrid és a nagy, fehérvirágú petúnia (Petunia axillaris) valamint a lila virágú ibolyás petúnia (Petunia integrifolia) kereszteződéséből keletkezett. A petúniát változatos színekben, nagyságban és virágalakban termesztik. Illata általában csak a sötétlilának van. 

A petúnia az egyik legelterjedtebb és legnépszerűbb egynyári (azaz minden évben magról újra el kell vetni, vagy a vásárolt palántákat kiültetni) balkonnövény szerte a világon, amely valószínűleg annak köszönhető, hogy folyamatosan, egész nyáron át virágzik, s bármely napos teraszon vagy ablakládában tartós és változatos virágdíszt biztosít. Az élénk-, tarka-, trombita alakú virágok színei és formái elképesztő változatosságot mutatnak és a gondozásuk sem bonyolult, de mindenképp odafigyelést, rendszeres törődést és figyelmet igényel. 

A hagyományos változatok a falusi kertekben terjedtek el leginkább, a modern hibrid fajták pedig feltűnő színű virágaikkal pedig gyakran parkokban, közterületi virágágyásokban díszlenek. Aki petúniát ültet kertjébe az egész nyáron át gyönyörködhet színgazdag virágaiban, mert a növény tartós virágzással hálálja meg, a megfelelő gondozást.

Ültetés ideje

A petúnia legegyszerűbben magról szaporítható, de vásárolhatók palánták is, amikor eljött az ültetés ideje, vagy ha marad az ember a hagyományos módszernél magvakat is ültethet nyolc héttel a palántaültetés előtt.

A petúnia palánták nevelését beltérben, február végén és márciusban érdemes elkezdeni. A palántaneveléshez földre, ültető tálcára, és magokra van szükség, valamint kellemesen meleg 18-20 °C körüli hőmérsékletre.

A magokat nedves-, tőzegalapú virágföldbe kell vetni, de csak vékonyan (vagy egyáltalán nem) szabad betakarni földel, mert a petúnia magjai fényre csíráznak. Érdemes rostált földet használni, majd meleg helyre kell tenni az ültetőedényeket. Öntözni, mindig alulról kell, azaz érdemes vízbe állítani a tálcát, hogy alulról szívja fel a nedvességet. Biztosítsunk fóliával, vagy üveglap segítségével kellemesen párás és meleg környezetet. Ilyen feltételek mellett kb. 10-20 nap a csírázási idő. Amikor már megjelennek a magoncok, a párásításra nincs szükség.

Ahogy a hajtások megjelennek, minél világosabb helyet kell számukra biztosítani. A fiatal petúniákat, amikor már 2-4 levelesek, egyesével át kell tűzdelni cserépbe. Ha az időjárás engedi, a fagyveszély elmúltával, fokozatos kiszoktatás után a palánták már kiültethetők végleges helyükre, hogy ott megerősödhessenek. Fagyveszély esetén északára fekete fóliával takarni kell a kiültetett növényeket.

Ültetési távolság

Virágágyásokban 30-40 cm tőtávolságra érdemes ültetni, cserépbe pedig 2-3 palántát érdemes tenni a cserép közepére. Az ültetés idején is ajánlott tápanyaggal (komposzt / trágyapellet / érett trágya / műtrágya) dúsítani a földkeveréket. Általában egy rész műtrágya és négy rész talaj az ajánlott arány a petúnia egészséges fejlődéséhez. 

Cserépbe, csüngő kaspóba való ültetés esetén a növény nem kerülhet ki azonnal folyamatosan nyílt térbe. Az éjszakai hidegek elől az ültetést követően pár alkalommal érdemes bevinni a lakásba. Ha már megszokta a szabad levegőt, kevés gondozást igényel.

Ültetés módja

Az ültetés első lépéseként ki kell választani az ültetési körülményeknek leginkább megfelelő fajtát. Petúniát lehet termeszteni kerti ágyásban, konténerben, akasztós virágtartóban, erkélyládában vagy akár a lakásban is. Kerti ágyásba pl. akkor olyan fajtát érdemes választani, amely alacsonyra nő, és alkalmas az elterjedésre. A legalkalmasabb ültetési időpont az utolsó fagy elmúltával, a tavasz kezdetekor esedékes. A petúnia szereti a világos, napos, meleg erkélyt, kertet, elviselheti a viszonylag kemény körülményeket is. A petúnia imád napfürdőzni, ezért nagyon fontos, hogy minden nap legalább 5-6 óra napfényre van szüksége, ezért erre rendkívüli módon figyelni kell a helykiválasztásnál. Mindezek ellenére érdemes figyelembe venni, bolygónk időjárása / klímája egyre változik, már túlságosan is forrok a nyári, déli időszakok. Ezt figyelembe véve jobb, ha a növényt nem éri egész nap tűző napsugár. Az erős széltől, viharoktól is óvnod kell. Ha egyszer megtörik a szára, nem lesz soha többé olyan szép, mint előtte. Érdemes viharoktól védett helyet biztosítani számára.

A palántákat akár az ember saját maga neveli, akár vásárolja, nem szabad túl korán a végleges helyükre tenni a növényeket, hanem fokozatosan őket a kinti levegőhöz szoktatni. Éjszakára nem maradhatnak a szabadban, nehogy egy hirtelen fagy kárt tegyen bennük. Ha májusban jeleznek fagyveszélyt, a már a kertbe kiültetett petúniákat éjszakára le kell takarni fekete fóliával.

Öntözés

A rendszeres öntözés elengedhetetlen a növény fejlődéséhez és folyamatos virágzásához. A petúnia, ha valamilyen virágtartó edényben került elhelyezésre, akkor különösen fontos, hogy rendszeresen és bőségesen kell gondoskodni az öntözésről. A függőkosarakban, balkonládákban, dézsákban lévő növényeket tehát nagyobb gyakorisággal kell öntözni. Naponta akár kétszer, reggel, és alkonyatkor mindenképp szükséges az öntözés, természetesen figyelembe véve, hogy aznap esett-e rá már eső. Mindig meg kell várni, míg kissé megszikkad a földje a következő öntözés előtt. Nem állhat rajta pangó víz. Fontos, hogy locsoláskor a virágokat a víz ne érje. A vezetékes víz helyett lehetőség szerint összegyűjtött esővízzel érdemesebb öntözni.

Metszés

A csüngő petúnia habitusának megfelelően képes megnőni és leérni az ültetőládából akár 1 méter hosszan is, de ezt nem szabad hagyni. Ahhoz, hogy a növény sűrű maradjon, a megnyúlt hajtásait hetente egyszer rendszeresen virágzástól függetlenül vissza kell vágni. Szárai 50-60 centiméternél ne maradjanak hosszabbak. Így egész nyáron dús virágokat fog hozni.

Az elhanyagolt petúnia szárai megsárgultak és virágai elhervadnak. Ezen a ponton sokan kidobják a növényt, pedig van megoldás. Vissza kell vágni a növényt kb. 5 cm-es szárrészeket hagyva és a jelen útmutatóban leírt, megfelelő gondozást biztosítani kell számára. A petúnia jó esetben, két-három hét múlva ismét virágozni fog.

Vadhajtások

Annak érdekében, hogy valóban egy csodálatos növény fejlődjön, a locsoláson kívül minden nap, le kell szedni az elnyílt virágokat, a magtokokat (a szárral együtt), a megnyúlt hajtásokat és a száraz leveleket és az elhalt növényi részeket. Ezzel nagy mértékben serkenthető a virágzás. Az elhalt növényi részek, elszáradt virágok eltávolítása, nemcsak esztétikai kérdés és a virágzat intenzívebb kialakulását, fejlődését idézi elő, hanem a betegségek megelőzését is szolgálja. Csak az ép, egészséges virágokkal lesz igazán szép a petúnia.

Tápanyagpótlás

A rendszeres tápoldatozás úgymint az öntözés is elengedhetetlen a növény fejlődéséhez és folyamatos virágzásához. A petúnia jobban virágzik, ha kevés növénytápot ugyan, de viszonylag rendszeresen kap A műtrágya / tápoldat alkalmazása fajtától függően havi, de a legtöbb fajta esetén heti rendszerességgel szükséges. Ezzel rendkívüli mértékben elősegítő az egész nyáron át tartó bőséges virágzás. Hetente érdemes az öntözővízhez kevés tápoldatot adni. 

A csüngő virágoknak gyakrabban, hetente akár kétszer is adható tápoldat. A növény csak akkor hozza folyamatosan a dús virágokat, ha pótolni tudja az elfogyasztott tápanyagot. A petúnia speciális tápoldatot igényel, amely beszerezhető általában webáruházunkban is.
 

Egyéb fontos tudnivalók

Annak érdekében, hogy valóban egy csodálatos növény fejlődjön, a locsoláson kívül minden nap, le kell szedni az elnyílt virágokat, a magtokokat (a szárral együtt), a megnyúlt hajtásokat és a száraz leveleket és az elhalt növényi részeket. Ezzel nagy mértékben serkenthető a virágzás. Az elhalt növényi részek, elszáradt virágok eltávolítása, nemcsak esztétikai kérdés és a virágzat intenzívebb kialakulását, fejlődését idézi elő, hanem a betegségek megelőzését is szolgálja. Csak az ép, egészséges virágokkal lesz igazán szép a petúnia. 

A csüngő petúnia habitusának megfelelően képes megnőni és leérni az ültetőládából akár 1 méter hosszan is, de ezt nem szabad hagyni. Ahhoz, hogy a növény sűrű maradjon, a megnyúlt hajtásait hetente egyszer rendszeresen virágzástól függetlenül vissza kell vágni. Szárai 50-60 centiméternél ne maradjanak hosszabbak. Így egész nyáron dús virágokat fog hozni.

A csüngő tartóban lévő növény kaspóját hetente egyszer érdemes 180 fokkal elforgatni, hogy növényt minden oldalról érhesse a nap. Így valamennyi része egyformán fog fejlődni.

Az elhanyagolt petúnia szárai megsárgultak és virágai elhervadnak. Ezen a ponton sokan kidobják a növényt, pedig van megoldás. Vissza kell vágni a növényt kb. 5 cm-es szárrészeket hagyva és a jelen útmutatóban leírt, megfelelő gondozást biztosítani kell számára. A petúnia jó esetben, két-három hét múlva ismét virágozni fog.

A petúnia tulajdonosok gyakori panasza, hogy a virágok nem nőnek rendesen. Ennek általában a túlságosan sok nitrogén, vagy pedig a kevés fény az oka. Ilyenkor világosabb helyre kell tenni a növényt és csökkenteni a tápanyag mennyiséget.

Különböző színű petúniák kis csoportokban sűrűn egymás mellé ültetve rendkívül szép látványt nyújtanak, de kombinálhatók más nyári növényekkel is, így talán még szebb látványt nyújtanak.



vissza

További kínálatunkból

Rólunk mondták

Pénteken megkaptam a töletek rendelt gyümölcsfákat. Nagyon meg vagyok elégedve. A fák is szépek és a csomagolás is tökéletes.Sok kertészettöl rendeltem eddig, de ezek útán csak töletek rendelek. A webes felületetek is nagyon szuper. Február közepére biztos rendelek még. Csak gratulálni tudok a munkátokhoz. Sziasztok!


Bátai János

vásárló

Magyarország

idézőjel
Bátai János - vásárló / Magyarország

Tisztelt Tünderkertek,
hagy gratuláljak a weboldalukhoz, frissítően sok és jól érthető információ van rajta, abszolút fölfelé lóg ki a mezőnyből. Csemegeszőlőt szeretnék telepíteni, érési sorrendben különböző fajtákat, az erre vonatkozó információk azonban nagyon hézagosak itthon, ahogy látom, az Önök táblázatos megjelenítése viszont messze a legjobb, amit Magyarországon találtam...


Debreczy Zoltán - vásárló / Magyarország

Debreczy Zoltán

vásárló

Magyarország

idézőjel

Jelmagyarázat

Örökzöld Örökzöld
Mézelő növény Mézelő növény
Tél előtt fel kell szedni Tél előtt fel kell szedni
Télen is a földben maradhat Télen is a földben maradhat
Üvegházban / épülteben teleltethető Üvegházban / épülteben teleltethető
Fagytűrő Fagytűrő
Gyógyhatású növény Gyógyhatású növény
Sövénynövény Sövénynövény
Virága ehető Virága ehető
Levele ehető Levele ehető
Ehető növény Ehető növény
Termése ehető Termése ehető
Vágottvirágnak kiváló Vágottvirágnak kiváló
Virágzó növény Virágzó növény
Dupla virágú Dupla virágú
Virágtalan növény Virágtalan növény
Díjnyertes Díjnyertes
Könnyű kezelés Könnyű kezelés
Igényes, kényes fajta Igényes, kényes fajta
Napos Napos
Félárnyékos Félárnyékos
Árnyékos Árnyékos
Vízigényes Vízigényes
Szárazságtűrő Szárazságtűrő
Szélvédett helye ültetendő Szélvédett helye ültetendő
Érzékeny a téli hidegekre Érzékeny a téli hidegekre
Téli védelme szükséges Téli védelme szükséges
Új nemesítés Új nemesítés
Erősen illatos Erősen illatos
Lepkecsalogató növény Lepkecsalogató növény
Szúnyogriasztó hatású Szúnyogriasztó hatású
Mérgező Mérgező

A gyümölcsfaoltás tízparancsolata

Gyümölcsészeti tanumány, az első 10 oldal most ajándékba!

Felhívjuk figyelmét, hogy 2022.04.06-i dátummal közzétettük Adatkezelési tájékoztatónk (Felhasználói és revíziós irányelveink) frissített verzióját. Kérjük, olvassa el ezeket figyelmesen, és csak ezt követően, ha azokkal egyet is ért, kezdje meg webes felületünk használatát! A jelzett dokumentum terjedelmes, számoljon nagyobb időráfordítással. Továbbá tájékoztatjuk, hogy weboldalunk működése érdekében cookie-kat használ.