Regisztráljon webáruházunkba és gyűjtson hűségpontokat a kedvezményekért, és a díjmentes szállításért, csomagolásért!
Regisztráljon webáruházunkba és gyűjtson hűségpontokat a kedvezményekért, és a díjmentes szállításért, csomagolásért!
Mire figyeljen
gyümölcsfa vásárlásakor?
Lehet, hogy olcsóbb, de sokszor az olcsóbb a drágább.
Mi nem csonkoljuk csutkáig a gyökérzetet.
Természetesen itt nem arról van szó, hogy az általunk értékesített gyümölcsfák gyökérzete ugyanakkora marad, mint amekkorát a csemete a földfelszín alatt növesztett magának. Természetesen a facsemeték gyökérzete a faiskolai kitermelés-, azaz a kiemelés alkalmával mindenképpen sérül. Tehát nem marad meg az eredeti gyökérzet teljes mérete, ráadásul a sérült és törött részeket is el kell távolítani. Itt csupán az nem mindegy, hogy mekkora gyökérzetből vágunk és mekkora marad a végén belőle ültetéskor.
Ráadásul közvetlenül ültetés előtt is kb. egyharmad részt el kell vágni a gyökérzetből, de az elhalt sérült részeket is el kell távolítani és a gyökérzetet fehér részig vissza kell vágni. Itt csupán akkor van a baj, ha már nincs miből visszavágni még 1-2 cm-rt sem. A nagyáruházakban, és némely lerakatban, de még faiskolákban is tapasztaltuk, hogy úgynevezett gyökércsomagolt olványokat értékesítenek. Ez igencsak megkönnyíti a fák kezelését, szállítását, rakodását és az értékesítés előtti tárolását, de számos problémát is jelent.
1., Ahhoz, hogy a gyökérzet zsugorfóliázható legyen és be lehessen helyezni a fóliázó gépbe, a csemete gyökérzetét drasztikusan vissza kell vágni, különben a gép nem tudja azt becsomagolni, vagy legalábbis nehézkesen. Az ilyen gyökércsomagolt fáknál számos alkalommal megfigyelhető, hogy szinte csonkig vissza van vágva a gyökér úgy, hogy sok esetben még hajszálgyökerek sincsenek. Tehát nem lesz, ami tápanyagot és nedvességet szívjon fel, következésképpen a fa kipusztul. Persze, akik így visszacsonkolják a gyökérzetet, igyekeznek, hogy mégse pusztuljon ki az a fa és erőteljesen visszavágják a gyümölcsfa felső részét is, amire egyébként is nagy szükség van, de ilyen mértékű gyökércsonkolásnál már ez sem segít minden esetben. A fa sajnos ilyenkor kipusztul. Természetesen van olyan gyökércsomagolt fa, ami ezt túléli és gyökeret is növeszt, de az első években csak küzdeni és szenvedni fog, a fa földfelszín feletti részének növekedése pedig stagnálni fog, annak érdekében, hogy visszapótolja (visszanövessze) az elveszített gyökérzetét, no és van, amelyiknek sikerül, van amelyiknek nem.
2., Az áruházakba és egyéb árudákba kerülő gyökércsomagolt facsemetéknél közvetlenül a kiemelést követően már október második felében megtörténik a csomagolás nedvesített fűrészporos közeggel, vagy forgáccsal. Ennek több hátulütője is van. Egyrészt, a fentiekben már említett erőteljes csonkolás, de ha túl nedves a közeg és az nem szellőzik, akkor ott penész és gomba is képződhet. Ha friss forgácsot vagy fűrészport használtak, akkor az elkezd komposztálódni, ami hőtermeléssel jár, így az kiégeti a gyümölcsfa gyökerét. Amennyiben túl száraz a közeg, akkor kiszárad a fa. Érdemes azt is figyelembe venni, hogy sok esetben az áruházak tavasszal még ugyanazokat az oltványokat értékesítik, amelyeket előző év novemberében csomagoltak be. Ha elegendő a nedvességtartalma a csomagolóközegnek és nem száradt ki benne a fa tavaszig, netán nem is penészedett be (bár erre nem sok az esély) és ki sem égette a fa gyökérzetét a komposztálódó közeg, még ekkor is fennáll a veszélye annak, hogy a fólia melegen tartja a gyökérzetet, nem beszélve a fűtött áruházról, és a szabadgyökeres facsemete még tavasz előtt kihajt. Nos, kihajtást követően már nem illik szabadgyökeres fát ültetni.
Ellenőrzött, egészséges facsemeték
Vásárlóink számára növényútlevéllel rendelkező oltványokat küldünk, melyek C.A.C.-os-, azaz tünetmentes (sárga címkés)-, vagy vírusmentes (kék címkés) állományból valók, valamint faiskolánkat-, de telephelyünkön a vermelés minősőgét és a talajt is rendszeresen vizsgálja a Növényegészségügyi Hivatal, így biztos lehet abban, hogy a tőlünk kikerülő növények valóban egészségesek.
Garantált fajtaazonosság, régi-, ellenálló fajták
Webáruházunkban a gyümölcsfajták adatlapjain szereplő fényképeket saját magunk készítjük. Tehát biztos, hogy az adott fénykép a jelzett fajtát mutatja be. Az oltványok egyenként kerülnek címkézésre még a kitermelés előtt a faiskolában állva, így ha azok később össze is keverednének, a címkékkel nagy biztonsággal be is azonosíthatók. Természetesen 1-2%-os hibalehetőség előfordulhat, hiszen a soron belüli fajtaváltásnál esetleg elcsúszhat 1-2 címke, de ez nem jellemző, és nem is számottevő. Kínálatunkban tehát kiváló minőségű, egészséges, fajtaazonos gyümölcsfákat és bogyós gyümölcsöket, valamint szőlőket is talál. A történelmi-, és régi-, ősi magyar ellenálló fajták mellett egy-egy figyelemre méltó új fajtával is találkozhat, de nagyszüleink és dédszüleink korában már bizonyított fajták is gazdagítják kínálatunkat hihetetlenül zamatos-, rendkívüli és páratlan ízvilággal, kivételes ellenállósággal. Ezek olyan fajták, amelyeket csak kevés faiskola forgalmaz. Ezeket a gyümölcsfajtákat mára már szinte alig-alig ismerik és ezekkel már nem találkozhat a boltok polcain, de a piacokon sem. Weboldalunkon a NÉBIH tájfajta jegyzékében fellelhető egyes fajták közül is válogathat.
Szállítás biztosítás, biztonságos csomagolás
A TündérKertek.com 2017-es indulása óta még egyetlen olyan reklamáció sem volt, amely a szállítás során bekövetkezett fizikai sérülésről szólt volna, ennek ellenére lehetőséget biztosítunk megrendelőink számára a Háztól-Házig Garancia és a Szállítás Biztosítás szolgáltatásunk igénybe vételére. Tehát ezen szolgáltatások igénybe vételével a vásárló számára a szállítás során esetlegesen fizikálisan megsérült terméket azonnal cseréljük. A sérült növény helyett a lehető leghamarabb új növényt küldünk, és nem kell megvárni a kiszállító partnerünkkel lefolytatott panasz kivizsgálását.
Biztonságos
fizetés
Pecsétgyűjtés
az ingyenes szállításért
Bankkártyás fizetés
azonnali kedvezményért
Pontgyűjtés
levásárolható pontok
Jutalompontok
ismerősei vásárlásai után
Idejében szólunk!
Mikor mit kell
tenni a ketben?