Alma- és körtefák nyesése
Archív szakanyagok, régi kiadványok, dokumentumok
Megjelent: Kertészet (1928.)
Szerző: Horn János
Alma- és körtefák nyesése
Gyümölcsöskert,
Az alma- és körtefa termőrészeinek a nyesése mindig a megnyesendő fa általános fejlődésétől, fajtájától, a helytől, valamint az illető termőrész minőségétől, mikénti elhelyezésétől, eddigi kezelésétől és a környező farészektől függ. Abban az esetben tehát, ha közvetlen az ágból kinőt vessző, még hajtás állapotában a nyári kezelés alkalmával kurtítva, (pincírozva) lett, akkor azt már nem fogjuk alapra nyesni — mint azt az előző lapszámunkban jeleztük, — hanem a nyári kezelésnél történt és télen is jól látható bekurtítás helye felett mintegyfél cm.-re nyessük azt vissza. Ha a vesszők erőteljes növekedésűek voltak és ennek következtében a nyár folyamán többször is vissza lettek kurtítva, — akkor a vesszőt a legelső, tehát a legalsó nyári kurtítás helye felett levő legközelebbi rügy felett nyessük. Ha körtefáról van szó, az oly túl erős fejlődést mutató vesszőket — amelyek alsó részükön termőrészek helyett csak hajtórügyeket mutatnak, itt-ott kalapra való nyesés helyett a legalsó négy hajtó rügyre nyessük és ezt a megmaradt négy rügyes csonkot középen, a két felső rügy alatt megtörjük. (Lásd I. sz. ábra.) A vessző ezen megtörésének az a célja, hogy így a vessző tápláló anyaga négy rügyben, valamint a törés folytán előállott roncsolt, nagy seb behegesztésére lesz felhasználva. Ennek következtében rendesen még ezek a kifejlett rügyek sem nevelnek erőteljes fahajtást. Még ha a betört vesszőrész két felső rügyéből erős hajtás is fejlődne, a két alsó rügy rendesen rövid termőrészt nevel. Túl erős táplálékanyag felvétel esetén a törés már egy két hét alatt összenő és ekkor a törés zavaró hatása megszűnik. Ebben az esetben a vessző megtörését ugyanazon a helyen hamarosan meg kell ismételni. A következő téli nyesés alkalmával az ilyen betört vessző két felső rügyéből fejlődött farészt, ha ezek magasan állnak az addig már teljesen behegett töréshelyen lenyeshetjük. A két alsó rügyből mesterségesen előállított két becses termőrész marad. Az almafák erős vesszeinek termőrésszé való nyesésénél is ugyanilyen jó eredménnyel felhasználhatjuk a vesszők megtörését, alkalmazni azonban a vértetűre való tekintettel ennél a gyümölcsnemnél nem szoktuk.
Gyűrűs termőnyársat, valamint a rövid, termőrügyben végződő termőnyársat nem nyessük. Az előbbieket csak akkor, ha elágazottak és vénülni kezdenek. A termőrészek visszanyesésénél ügyelni kell arra, hogy az illető termőrész megmaradó részén már termőrüggyé változó vagy már ilyenné átváltozott rügy ne legyen. Ha ugyanis a nyesés ezekre történne, akkor ezek a hasznos termőrügy, átmeneti rügy vagy újabb termőrész helyett csak fát jelentő hajtásokat hoznának. További útmutatásul még egy termőrésznyesést bemutatunk. Ábránk magyarázó írása ezt jól szemlélhetővé teszi. Tudva, hogy a termőrügyek mindig a leggyengébben növekedő farészeken fejlődnek, a nyesőnek a termőrészek nyesését mindig úgy kell végeznie, hogy az azokon levő rügyeknek egy része elegendő tápláló anyag híjján erős hajtást ne fejlesszen. Minél kevesebb termést ad a fa és minél erősebb növekedést mutat az, annál hosszabbra kell a vezérvesszőket és annál rövidebbre, alapra, fejletlen rügyekre kell a termőrészeket nyesni. Igyekezni kell arra is, hogy a gyűrűs termőnyársak ne közvetlenül az ágon helyeződjenek el, mert ezek ilyen állásban rövidesen leszáradnak.
Az alma- és a körtefán a rügyek — még a ki nem hajtott, de teljesen kifejlődött farügyek is termőrügyekké változhatnak át. Ez az átváltozás 1—3 év alatt megtörténik abban az esetben, ha az illető rügy nem kap oly sok nedvet, hogy ennek folytán időközben fahajtása legyen. Ennél a két gyümölcsnemnél a fa minden egy évnél idősebb részén termést kaphatunk. Tekintve azt, hogy ezek rügyei, még a teljesen kifejlettek is évtizedekig elélnek és hajtóképesek maradnak, ezért ezeknek a fáknak az ú. n. felkopaszodása többnyire csak a helytelen nyesés folytán következik be. Ezeknél mélyebben álló, elvénült termőrészeket is mindig könnyen pótolhatjuk.