Vörös mirigyek a cseresznye levélnyélen

Vörös mirigyek a cseresznye levélnyélen
Maléth J. Zsolt
Szerző:
Maléth J. Zsolt

TündérKertek

Vörös mirigyek a cseresznye levélnyélen

Rovat:

Gyümölcsfa betegségek,

Cseresznye,

Kétségbeesett hangvételű leveleket kapunk számos alkalommal főleg tavaszi időszakban, hogy mit lehet tenni a cseresznyével, meggyel, mert mirigyszerű kinövések jelentek meg a levélnyélen. Mi lehet a kórokozó? Mivel lehet védekezni ellene?

Nos, első ránézésre a nem szakmabeli emberek számára maga a látvány jóllehet, hogy ijesztő, de koránt sem nagy a baj. Sőt, mi több, egyáltalán nincs baj. Főleg cseresznyefajtáknál fedezhető fel ez a jelenség többnyire a levélnyélen, de előfordulhat a levéllemezeken is, amely tulajdon képpen nem más, mint mézfejtő kiválasztó szövet (mirigy). Hivatalos nevén extraflorális (virágon kívüli) nektárium. A cseresznye ezeken a nektáriumokon keresztül is kibocsát nektárt cseppfolyós formában (ozmotikusan aktív, kis molekulájú cukorszerű vegyületek illóolajjal).

Ez egy teljesen normális, egészséges jelenség, amelyek az a célja, hogy minél több rovart (első sorban méheket) vonzzon magához a növény (a jobb termékenyülés érdekében), de mindezek ellenére a hangyák és a tetvek sokkal inkább népszerűsítik és előszeretettel látogatják is ezeket a mirigyeket és csemegéznek előszeretettel a kedvelt nedűből.

A mézfejtők vagy nektáriumok tehát a zárvatermő növények megporzó rovarokat csalogató, édes nedvet (nektárt) kiválasztó mirigyei, melyeknek két alapvető fajtája van; Virágon belüli, ún. florális vagy intraflorális nektáriumok:
   - Módosult virágrészek pl. sziromlevelek, porzók
   - Elkülönült kiválasztó rendszerek
   - A szirmok tövénél kialakuló különleges bőrszövetek, az ún. illatepidermiszek. Ezek a sziromlevelek alapi részén láthatók néha szabad szemmel is, eltérő kinézetű, fénytörésű felületek.

A virágon kívüli, extraflorális nektáriumok megjelenhetnek pl. lomb- vagy murvaleveleken. A termőlevelek összenövéseinél szeptális nektáriumok is előfordulhatnak. A diszkusz (discus) florális, gyűrű alakú nektártartó, mely általában a termő vagy a porzók tövében alakul ki. A sztaminódium (staminodium) módosult, steril porzó, mely mézfejtővé alakult.




Kérjük, segítse munkánkat egy megosztással!

Kapcsolódó képek

Biztonságos
fizetés

Pecsétgyűjtés
az ingyenes szállításért

Bankkártyás fizetés
azonnali kedvezményért

Pontgyűjtés
levásárolható pontok

Jutalompontok
ismerősei vásárlásai után

Idejében szólunk!
Mikor mit kell
tenni a ketben?

Felhívjuk figyelmét, hogy 2022.04.06-i dátummal közzétettük Adatkezelési tájékoztatónk (Felhasználói és revíziós irányelveink) frissített verzióját. Kérjük, olvassa el ezeket figyelmesen, és csak ezt követően, ha azokkal egyet is ért, kezdje meg webes felületünk használatát! A jelzett dokumentum terjedelmes, számoljon nagyobb időráfordítással. Továbbá tájékoztatjuk, hogy weboldalunk működése érdekében cookie-kat használ.