Publikációk
Gyümölcsészeti szakanyagok


Darázsi Zsolt
gyümölcsész
Oltási kísérletek őszibarackon
Gyümölcsfák szaporítása,
Őszibarack,
A szakirodalom szerint őszibarackot nem lehet oltani. A miértre azonban nem találtam választ, így kísérletezni kezdtem és felkutattam azokat, akik nem ismerték ezt az állítást.
Tavaszi átoltás:
A világhálón találtam rá példát, így én is megpróbáltam. Az oltóvesszőt akkor szedtem, mikor már látszódtak a rügyek (őszibarackon ez hamar megjelenik) és a virágrügyeket kipattintottam a vesszőről, majd a szokásos módon nedvesítve hűtőszekrénybe tettem. Megvártam, míg a fákban megindul a nedvkeringés, feladják a héjukat. Akkor a képen látható módon visszavágtam a vastag ágakat és héjaláoltás módszerével elkészítettem az oltást, kétszemes vesszőkkel. Az ágak vastagsága miatt két csapot is illesztettem bele. (Kép: 01)
Nemsokára megindultak a vesszők, 20-ból 18 db (Kép: 02). 2-3 hét múlva kezdtek elszáradni a hajtások a nyárra 2 db, azaz 10% maradt. MI volt a hiba? Az okokat keresve két dolog okozhatta az eredménytelenséget.
1., A késői fagyok miatt sok vessző héja megfagyott, ami csak az oltás után derült ki. Ezt hasonló esetben nem lehet kiküszöbölni.
2., Az oltás utáni időjárás szeles, szárazzá vált és erre az őszibarack jobban érzékeny mint a többi gyümölcsoltvány.
Megoldás, (mint később megtudtam) az oltás fóliába csomagolása kb. 2 hétre, és fokozatosan szoktatni a külső klímához, különösen ha az éppen száraz. Ezt majd később is alkalmazhatjuk. A sikeres oltások júniusra jókora vesszőt neveltek (Kép: 03-04.).
Tavaszi kézben oltás, konténeres elhelyezés:
Az oltás úgy történt, mint minden más gyümölcs fajtánál, angolnyelves lapolás vagy ékoltás, vadbarack alanyba. A konténereket üvegházba helyeztem és minden oltványra egy átlátszó műanyag zacskót húztam! (Kép: 06.) Így a kettős védelemben megfelelő a páratartalom. A zacskók eltávolítása, a hajtások 2-3 cm-es méreténél fokozatosan történt (Kép: 07.). Az üvegházból a hajtások 10-15 cm-es korában lettek kirakva, árnyékos helyre. Júliusi kép az oltványokról (Kép: 08.). Az erdményesség itt 30% (30-ból 10 db). A hibákat jórészt a vesszők minősége okozhatta.
Zöldoltás Helmeczi módra:
Helmeczi Józseffel 2017-ben ismerkedtünk meg egy oltónapon. Több hektár kertje van saját oltású és gyűjtött örökzöldekkel és gyümölcsfákkal. Saját nemesítésű őszibarackokkal. 2018 júliusában meglátogattuk és az útmutatásia alapján oltottunk itthon. (Kép: 09-16.)
Helmeczi József oltás bemutatója Győrben:
Nemes vessző levágása, levelek kurtítása (Kép: 09.). Hasíték vágása alanyon (Kép: 10.). Ék vágása vesszőn (Kép: 11.). A kész ék (Kép: 12.). Ék beindítása a résbe (Kép: 13.). A behelyezett vessző a szemmel (Kép: 14.). Oltás betekerése szorosan fólia csíkkal (Kép: 15.). Az egész kétrügyes vessző betekerése lazán (Kép: 16.).
Az oltás eredményessége itt is nagyban függ az időjárástól. Az időpont július második fele, augusztus eleje. A szedett vesszőnek érettnek kell lenni. Olthatunk konténerben, szabadföldben vagy idősebb fába. A lényeg a megfelelő „csomagolás”, melynek 12-14 napig kell maradnia. Ekkor a vesszőröl lebontjuk, az oltás helyén ottmarad. Ha a levélnyél ekkor leesik, mint a szemzés esetén, akkor az első lépés sikerült. Száraz meleg esetén lazán visszacsomagoljuk a vesszőt is, levegőző rést hagyva. Figyelni kell, még kihajthat a veszző és hosszú ősz esetén beérik a hajtás. A kötés egy évig rajta marad.