Mi történik szeptemberben?
Téli álomra készülnek a fák
Mi történik szeptemberben?
Téli álomra készülnek a fák
Ha a hűvösebb idő beköszönt szeptemberben, és a nappalok is rövidebbekké válnak, a gyümölcstermő növények már érzékelik, hogy fel kell készülniük a téli nyugalomra. Fokozatosan visszahúzódnak a tápanyagok a levelekből az áttelelő részekbe, azaz, a hajtásokba, rügyekbe, ágakba, törzsbe. Ezekben a növényi részekben megfelelő módon raktározódnak, s ezzel a szöveteket és a sejteket alkalmassá teszik a téli fagyok átvészelésére.
Szeptemberben a tápanyagok raktározódnak és átalakulásuk folytán megindul a hajtások megfásodása, melynek során nedveiből veszít a fa és szövetei az újabb raktározás és szilárdulás következtében ellenállóbbá válnak. A lágyabb, puhább állományú hajtások így fokozatosan átalakulnak szilárdabb, keményebb szövetű vesszőkké.
A már kialakult termőrügyek a szeptemberi időjárás hatására tovább fejlődnek, eközben szintén nagy mennyiségű tartalék tápanyag halmozódik fel bennük.
A szeptemberben aktuális ápolási és gondozási feladatokat úgy érdemes végezni, hogy a télre való felkészülést és az ezzel kapcsolatos tápanyagvándorlást és felhalmozódást elősegítse.
Szeptemberben beérik a télialma, télikörte és a kései érésű őszibarackfajták. Leszüretelésük fontos munka a kiskertekben és a gazdaságokban egyaránt.
Az élettevékenységek lecsökkenése lehetővé teszi ilyenkor szeptember végén azokat a munkálatokat, amelyeket a tenyészeti időszak alatt nem lehetett elvégezni. Elsősorban a már a gyümölcseit régebben beérlelő- és a télre való felkészülésben előrébb járó csonthéjasok koronaápolási és metszési munkáit érdemes ebben az időszakban megkezdeni.
Szeptember az őszi telepítés előkészítésének hónapja is.