Gyümölcsritkítás

…hogy a következő évben is legyen termés!

május
23.
21. hét
Gyümölcsritkítás
Máj.

Gyümölcsritkítás

…hogy a következő évben is legyen termés!

A gyümölcsök első természetes hullása az ún. tisztítóhullás, ami minden gyümölcsfajnál a virágzás követően nem sokkal, hozzávetőlegesen olyan 2-3 héten belül következik be. Ekkor azok a gyümölcsök hullanak le, amelyek megtermékenyítése nem volt tökéletes. Ez azért fontos, mert ennek mértékétől függ, hogy szükséges –e mesterséges gyümölcsritkítást végezni.

A második természetes hullás júniusban történik. Mértéke a fák erőnlététől és az időjárástól függ. Ezt a fajta hullást minél inkább meg kell akadályozni, legalábbis az esélyét a legminimálisabbra csökkenteni kellő tápanyag- és vízellátással.

A harmadik természetes hullás pedig érés előtt (főleg az almatermésűeken) figyelhető meg, az időjárás-, és a tápanyagellátottság szintjének következményeként.

A gazdag virágzás és jó kötödés után még az eső természetes hullást követően is sokszor nagy mennyiségű gyümölcs lesz a fákon, amit a fa kellőképpen nem tud kinevelni. Ez azzal jár, hogy ilyen esetekben a gyümölcsök aprók maradnak, nem érik el a fajára egyébként jellemző nagyságot, s nem felelnek meg a piaci követelményeknek sem. Az ennél is nagyobb probléma viszont az, hogy ilyen években a sok gyümölcs elvonja a szükséges tápanyagot termőrügyektől is amelyek a következő évi termést fogják biztosítani, hiszen azok is pontosan ugyanebben az időszakban alakulnak ki. Ily módon ha nem alkalmazunk mesterséges ritkítást, a következő évben akár teljes terméskieséssel is jó eséllyel számolhatunk. Kialakul az ún. szakaszosság. A nagy terméshozamot kihagyó évek követik.

A túlzottan sok gyümölcs beérlelése nem kedvez a gyümölcsfának sem, mert kimerül tőle a fa, és így csak minden második évben lehet számolni terméssel. Az egyenletes terméshozam elérése- és a szakaszosság megakadályozása érdekében a nagy terméshozamú években szükséges a gyümölcsök egy részének eltávolítása. Fontos azonban, hogy a gyümölcsritkítást a virágzást követő, első természetes gyümölcshullást követően kell elvégezni (amennyiben szükséges). Ekkor lehet csak megállapítani, hogy valójában mennyi gyümölcs is maradt a fákon, és hogy szükséges –e elvégezni a ritkítást. A ritkítás legbiztosabb és leghatásosabb módja a fölösleges gyümölcsök kézzel való eltávolítása.

A gyümölcsritkítást főleg a szakaszosságra hajlamos gyümölcsfajoknál szükséges elvégezni, illetve azoknál, amelyek áruértéke ritkítással lényegesen fokozható. Pl.: alma, körte, őszibarack, kajszi. Az egyéb (bogyós) gyümölcsök ritkítása szinte kivitelezhetetlen és ugyanakkor nem is hatásos. (P., cseresznye, meggy, szilva stb.)

A ritkítást úgy érdemes elvégezni, hogy utána a megmaradó gyümölcsök egyenletesen helyezkedjenek el az ágakon. Lehetőleg egymástól olyan távolságban kell meghagyni azokat, hogy még képzeletbe közéjük helyezhető legyen az üresen maradt helyre a fajta méretének megfelelő még egy gyümölcs. Így egymást várhatóan nem fogják elérni, lesz hely a kifejlődésükhöz és nem maradnak fürtökben. A ritkítás során első sorban mindig az apróbb fejletlenebb gyümölcsöket kell eltávolítani. Ezek egy része a második terméshullás időszakában várhatóan magától is lehullana. Ezt követően pedig a sűrű fürtökben lévő és egymáshoz túl közel elhelyezkedő gyümölcsök ritkítása következik.

A májusi gyümölcsritkítás után a gyümölcsök jobban fejlődnek, áruértékük, javul, méretük nagyobb lesz, amely első sorban a kajszi és az őszibarack vonatkozásában fontos tényező, hiszen ezek jó piaci gyümölcsök és az eladási áruk a gyümölcsök méretének növekedésével szintén arányosan nő. Az egyéb gyümölcsfajok ritkítása is hozzájárul a jobb minőségű termőrügyek kialakulásához és a minden évben ismétlődő, rendszeres terméshozamhoz.




Kérjük, segítse munkánkat egy megosztással!

Kapcsolódó képek

Rólunk mondták

Tisztelt Tündérek!

Nagyon szépen köszönjük a gyümölcsfa csomagot!
A tegnapi nap folyamán átvettük a gondosan, látható szeretettel nevelt előkészített csomagunkat. Azon melegében el is ültettük a Somló hegyen lévő szőlőkben. Bízunk benne hogy kis birtokunk ékei lesznek hosszú éveken keresztül!
További sok sikert kívánunk a munkájukhoz!

Tisztelettel: Bea és Pál


Németh Pál

vásárló

Doba

idézőjel
Németh Pál - vásárló / Doba

Kedves Tündérkertészek!

November 12- én megkaptam a csemetét, amit rendeltem. Szeretném elmondani, hogy minden várakozásomat felülmúlta a gondos csomagolás és a gyönyörű csemete. Nagyon szépen köszönöm! További jó munkát kívánok Önöknek!!❤️

Üdvözlettel:
Bertáné Kálovics Zsuzsa


Bertáné Kálovics Zsuzsa - vásárló / Budapest

Bertáné Kálovics Zsuzsa

vásárló

Budapest

idézőjel

További kínálatunkból

Biztonságos
fizetés

Pecsétgyűjtés
az ingyenes szállításért

Bankkártyás fizetés
azonnali kedvezményért

Pontgyűjtés
levásárolható pontok

Jutalompontok
ismerősei vásárlásai után

Idejében szólunk!
Mikor mit kell
tenni a ketben?

Felhívjuk figyelmét, hogy 2022.04.06-i dátummal közzétettük Adatkezelési tájékoztatónk (Felhasználói és revíziós irányelveink) frissített verzióját. Kérjük, olvassa el ezeket figyelmesen, és csak ezt követően, ha azokkal egyet is ért, kezdje meg webes felületünk használatát! A jelzett dokumentum terjedelmes, számoljon nagyobb időráfordítással. Továbbá tájékoztatjuk, hogy weboldalunk működése érdekében cookie-kat használ.