Garancia

Kezdje el begépelni a gyümölcsfa nevét, majd válasszon a betöltődő listából!

Kosár tartalma

Regisztráció nélkül is vásárolhat

Szentesi rózsa naspolya

Gyümölcslexikon

Szentesi rózsa naspolya
  • Faj: Naspolya (Mespilus)
  • Származás: HU (Magyarország)
  • Termékenyülés: öntermékeny
  • Külső színe: barna, enyhén molyhos, sárgásbarna, szürkésbarna
  • Gyümölcshús színe: éretten barna, fehér, világos gesztenyebarna
  • Íz: édes, kellemesen savas, zamatos
  • Ajánlott termőtáj: Magyarország (országosan)

Szentesi rózsa naspolya

Mespilus germanica 'Szentesi Rózsa'

()

  • Általános ismertető:

    Idős szőlész / gyümölcsész keresztapám csak úgy emlegeti (amolyan viccesen, el-elmosolyodva), hogy a "rothadt gyümölcs". Ennek ellenére szereti. Nagyon szereti. Nem is csoda, hiszen, aki egyszer megszerette az ízét és az állagát, annak mindig kedves gyümölcs marad, főleg, ha a régi idők gyermekkortát hozza vissza. Nem beszélve számos jótékony hatásáról és vitamintartalmáról, hiszen az almatermésűek között C-vitaminban a leggazdagabb gyümölcs és jelentős mennyiségű cserzőanyagot is tartalmaz. A Szentesi rózsa naspolya a Legértékesebb, korai naspolyafajtánk. Bőtermő, öntermékeny, edzett, ellenálló, legkorábban érő, télálló, gyümölcse közvetlen fogyasztva és feldolgozva is egyaránt kitűnő. A fa lomkoronája önmagában is rendkívüli ékessége lehet házikerteknek, parkoknak, nem beszélve csodálatos nagyszirmú virágairól és dekoratív leveleiről. (Maléth J. Zsolt)

  • Származása, története, történelme:

    Eredetét tekintve föltételezhetően magyar, Szentes környéki tájfajta (Zatykó Sándor).

  • Gyümölcse:

    A Szentesi rózsa naspolya szabályos csepp alakú (gömbhöz közeli formájú, középnagy, gyümölcsének magassága 40-45 mm, átlagosan  22-30 gr. Igen gazdag íz és zamatanyagokban. A naspolya gyümölcse rendkívül gazdag vitaminokban, az almatermésűek között C-vitaminban a leggazdagabb és jelentős mennyiségű cserzőanyagot is tartalmaz. A legízletesebb naspolyafajta. Különleges alakú gyümölcse utóérő, vagyis a fáról leszedve megérik. Kései gyümölcs, azaz késő ősszel érik be, de érdemes a fán hagyni mindaddig, míg meg nem csípi a dér és gyümölcse meg nem puhul. Ekkor élvezhető igazán páratlan ízvilága és lekvár-szerű állaga. Érdemes a fagyok beálltáig fán hagyni.

    A gyümölcsének héja szürkésbarna, sárgásbarna, vékony, finoman molyhos. Héja és húsa a legvilágosabb a hazai fajták közül. 
    Íze édes, kellemes, jellegzetes zamatú, kellemesen savas. Húsa éretlenül fehér és kemény, majd világosbarna, és lekvár állagú lesz.  

  • Érési ideje:

    Termését október-november elején szüretelhetjük. Október végétől érik, december végéig fogyasztható.  Íz és zamatagyagai az utóérés alatt alakul ki, de érdemes a fán hagyni mindaddig, míg meg nem csípi a dér és gyümölcse meg nem puhul. Ekkor élvezhető igazán páratlan ízvilága és lekvár-szerű állaga. Érdemes a fagyok beálltáig fán hagyni.

  • Termőképessége:

    Termőképessége jó, igen bőven terem.

  • Ellenállóság:

    A növényt a kártevők és a betegségek szinte egyáltalán nem károsítják, nem szorul permetezésre. Edzett, teleinket jól tűri. Fagyállósága -34.4 °C.

  • Gazdasági értéke, felhasználása:

    Friss fogyasztásra a legkiválóbb, de feldolgozható lekvárnak, pürének, vagy más gyümölcsfajtákkal vegyesen ivólének. A naspolyafa terméséből és leveléből előállított készítmények a szájüreg és a garat gyulladásainak csökkentésére használhatók. Bélbetegségek kezelésében is szerepet kapott. A naspolyafa kérgének főzetét a népi gyógyászatban vérzések csillapítására alkalmazták. A naspolya gyulladáscsökkentő hatású növény. A naspolyamagból készített tea vesekő ellen gyógyhatású.

  • Hajtásrendszere:

    A naspolya kis termetű 3-6 méter magas fa, vesszői barnásak vagy vörösesbarnák. Lombkoronája önmagában is szép dísze lehet kerteknek, parkoknak. Májusban virágzik, a virágok legtöbbször elhúzódva nyílnak. Lombkoronája laza, szétnyíló. Virágai hófehérek, hólyagos szirmúak. Vesszői vékonyak, egyenesek. Levele matt, sötétzöld, nagyon dekoratív.

  • Termőhely-, talajigénye:

    Bárhol az országban megél. Minden gyümölcstermő vidéken termeszthető, de a hűvösebb, párásabb klímát kedveli. Félárnyékban is terem. A különböző talajtípusokhoz  alkalmazkodó, igénytelen növény, de kedveli a mélyrétegű, nyirkosabb talajokat.

  • Művelés módja:

    A naspolyabokrot (fát) csak módjával illik metszeni, mert termőrügyei a vesszők végén helyezkednek el. Metszésével így a termőrügyeket elveszíti.

Rólunk mondták

Pénteken megkaptam a töletek rendelt gyümölcsfákat. Nagyon meg vagyok elégedve. A fák is szépek és a csomagolás is tökéletes.Sok kertészettöl rendeltem eddig, de ezek útán csak töletek rendelek. A webes felületetek is nagyon szuper. Február közepére biztos rendelek még. Csak gratulálni tudok a munkátokhoz. Sziasztok!


Bátai János

vásárló

Magyarország

idézőjel
Bátai János - vásárló / Magyarország

Tisztelt Tünderkertek,
hagy gratuláljak a weboldalukhoz, frissítően sok és jól érthető információ van rajta, abszolút fölfelé lóg ki a mezőnyből. Csemegeszőlőt szeretnék telepíteni, érési sorrendben különböző fajtákat, az erre vonatkozó információk azonban nagyon hézagosak itthon, ahogy látom, az Önök táblázatos megjelenítése viszont messze a legjobb, amit Magyarországon találtam...


Debreczy Zoltán - vásárló / Magyarország

Debreczy Zoltán

vásárló

Magyarország

idézőjel

A gyümölcsfaoltás tízparancsolata

Gyümölcsészeti tanumány, az első 10 oldal most ajándékba!

Felhívjuk figyelmét, hogy 2022.04.06-i dátummal közzétettük Adatkezelési tájékoztatónk (Felhasználói és revíziós irányelveink) frissített verzióját. Kérjük, olvassa el ezeket figyelmesen, és csak ezt követően, ha azokkal egyet is ért, kezdje meg webes felületünk használatát! A jelzett dokumentum terjedelmes, számoljon nagyobb időráfordítással. Továbbá tájékoztatjuk, hogy weboldalunk működése érdekében cookie-kat használ.