Garancia

Kezdje el begépelni a gyümölcsfa nevét, majd válasszon a betöltődő listából!

Kosár tartalma

Regisztráció nélkül is vásárolhat

Pándy 279 meggy

Gyümölcslexikon

Pándy 279 meggy
  • Érési idő: június 25-30. körül.
  • Faj: Meggy (Prunus cerasus)
  • Származás: HU (Magyarország)
  • Termékenyülés: önmeddő
  • Porzói: Cigánymeggy 59, Cigánymeggy 7, Csengődi bőtermő, Csengődi csokros, Csengődi meggy, Favorit meggy
  • Külső színe: fényes, sötét bordópiros, száraz tapintású
  • Gyümölcshús színe: sötétpiros
  • Íz: kellemesen édes-savanyú, harmónikus, jellegzetes meggyízű
  • Ajánlott termőtáj: Magyarország (országosan)
  • Ajánlott termőtalaj: jó vízgazdálkodású talaj, közepesen kötött (vályog) talaj, jó levegőgazdálkodású talaj, tápanyagdús talaj

Pándy 279 meggy

Prunus cerasus 'Pándy 279'

(Pándy üvegmeggy, Köröser Weichhselkirsche, Kecskeméti üvegmeggy, Kőrösi meggy, Szentesi meggy, Köröser wihsel, Caresova, Krisana, Köröská, Oltott meggy, Pandis Glas weichel, Spanyol meggy (tévesen) )

  • Általános ismertető:

    A 'Pándy' meggy magyar fajta, a Kárpát-medencében spontán alakult ki, vélhetően a cseresznyének és a csepleszmeggynek természetesen kialakult hibridje. Első leírója Bereczki Máté (1887.). A magyar meggy hírnevét e fajtakör alapozta meg. A 'Pándy 279' meggyet Brózik Sándor szelektálta a kárpát-medencei meggypopuláció egyik klónfajtájaként. Államilag elismert árufajta.

  • Származása, története, történelme:

    Korábban (a vélhetően magról szaporodott egyedeket) gyökérsarjról szaporították. Ennek következtében nagyon változatos köre alakult ki a Pándy meggyeknek. A XX. század közepén kezdődött meg a Pándy meggyek vizsgálata és válogatása. Ennek következménye (virágzási és érési sorrendben) a Pándy 48, Pándy 279 és a Pándy 119 klón.

    „A Pándy meggy eredete számos kérdést vet fel. 1848 után már biztosan létező fajta – igaz, többféle szinoním alakban (’Griotte de Pándy’,
    ’Kecskeméti meggy’, ’Kőrösi meggy’, ’Szentesi meggy’, ’Üvegmeggy’, ’Nagy meggy’, ’Oltott meggy’=téves) (cf. Entz 1858). Szükséges azért is tisztázni a Pándy meggy eredetét, mert kiemelkedő értékű régi fajtánk. A Pándy meggy kiemelkedő beltartalmi és íz-értékei, a gyümölcs alakja és mérete és magas fagytűrése pozitív tulajdonságok. De az önmeddősége, a gyenge termőképesség és a pálhaleveles gyümölcse, valamint monília iránti fogékonysága negatív bélyegek, viszont javíthatók. A magyar meggy, a hazai meggytermesztés a kiváló új fajták mellett is igényli a Pándy meggy további kutatását és megőrzését. A Pándy meggy kialakulására 5 elképzelés ismert:

    1. Pánd községben (Pest megye) Szilassy György birtokán (ld. dr. gr. Hugonnai Vilma levél szerint) a községben magról kelt egyed az anyafája. – A korabeli cáfolat is megjelent a szaksajtóban, vitatva az első magyar orvosnő közlését; a község mai helytörténeti emlékezete is kétkedik benne.

    2. „Debrecenben Pándy (Sámuel?) ny.. huszártiszt nyerte magvetésből nyerte 1849 után”. – A tény: élt valóban Pándy Sámuel ezredes, aki viszont mádi illetőségű volt, a szabadság-harc alatt a mezőhegyesi ménest vezette.

    3. A pomológiai szakirodalom szinte egyöntetűen a debreceni eredetet vallja, bár a Déri Múzeumtól legutóbb szerzett információk szerint Pándy nevű huszártiszt személyre semmiféle dokumentumot nem találtak a Debreceni Levéltárban és a Déri Múzeumban.

    4. A legvalószínűbb, hogy mint a térkép is mutatta, a hazai meggynek három nagy termesztő körzete ismert, lényegében a Pándy meggy mindhárom területen ki is alakulhatott – valószínűleg az Ostheimi meggyből, talán a nyírségi tájfajtákkal kereszteződve.

    5. Újabb, saját hipotézisünk szerint a szabolcsi-nyírségi meggyfajták etnobotanikai-genetikai forrásából származik a mutáns meggyfa törzsfája. - Akár még az is elképzelhető, hogy mindhárom hely (Pánd, Debrecen, Eger) valódi keletkezési helyszín (cf. Viga 1990, Pethő et al.2013). Különösen a hajdúsági és nyírségi körzetben több, rokonnak számító tájfajta is keletkezett. A nagyobb genetikai diverzitás viszont a Duna–Tisza közén a Vörös- és Cigánymeggyre ugyancsak jellemző.”

    Surányi Dezső 

  • Gyümölcse:

    A Pándy klónok gyümölcse egységesen nagy, vagy igen nagy. Tömegük 6-8 g, átmérőjük - a fánkénti termésmennyiségtől függően - 21-24 mm. Alakjuk a kocsány felől kissé lapított gömb, héjuk sötét bordóspiros, fényes, középvastag, szívós, száraz tapintású. Húsuk sötétpiros, középkemény. Levük piros, alig festő, bőlevű. Ízük kellemes, savanykás-édes, kellemesen harmonikus, jellegzetes meggyíz. Magjuk középnagy. Kocsányuk középhosszú, pálhás. Éretten, szárazon leválnak a kocsánytól, jól rázhatók.

  • Érési ideje:

    Június 25-30. körül érik.

  • Termőképessége:

    Évjárattól függően gyenge, közepes, vagy bőtermő.

  • Ellenállóság:

    Edzett, de monília fertőzésre erősen fogékony.

  • Gazdasági értéke, felhasználása:

    Gyümölcsének extra minősége szinte utolérhetetlen, ezért leginkább alkalmas friss fogyasztásra és konzervipari feldolgozásra.

  • Hajtásrendszere:

    Fája erős növekedésű, merev vázágrendszerük csüngő. Koronája viszonylag kicsi, idős korában lehajló, elsűrűsödésre és felkopaszodásra hajlamos. Rendszeres metszést igényel. Az ültetés utáni 4. évben már 10-13 kg termést is adhat.

  • Termőhely-, talajigénye:

    Jó víz- és levegőgazdálkodású, humuszban- és tápanyagban gazdag, középkötött talaj ideális számára. A túlzottan kötött talajba történő telepítés esetén vitalitása csökken. Nagy fényigényű növény, árnyékolását kerülni kell. Hőigénye nagy, de a cseresznyéhez viszonyítva kevésbé érzékeny a tavaszi fagyokra. Közepes vízigényű, a hosszú aszályos időszakokban az idősebb fákat hetente egyszer, a fiatalokat hetente 2-3 alkalommal javasolt öntözni.

Rólunk mondták

Pénteken megkaptam a töletek rendelt gyümölcsfákat. Nagyon meg vagyok elégedve. A fák is szépek és a csomagolás is tökéletes.Sok kertészettöl rendeltem eddig, de ezek útán csak töletek rendelek. A webes felületetek is nagyon szuper. Február közepére biztos rendelek még. Csak gratulálni tudok a munkátokhoz. Sziasztok!


Bátai János

vásárló

Magyarország

idézőjel
Bátai János - vásárló / Magyarország

Tisztelt Tünderkertek,
hagy gratuláljak a weboldalukhoz, frissítően sok és jól érthető információ van rajta, abszolút fölfelé lóg ki a mezőnyből. Csemegeszőlőt szeretnék telepíteni, érési sorrendben különböző fajtákat, az erre vonatkozó információk azonban nagyon hézagosak itthon, ahogy látom, az Önök táblázatos megjelenítése viszont messze a legjobb, amit Magyarországon találtam...


Debreczy Zoltán - vásárló / Magyarország

Debreczy Zoltán

vásárló

Magyarország

idézőjel

A gyümölcsfaoltás tízparancsolata

Gyümölcsészeti tanumány, az első 10 oldal most ajándékba!

Felhívjuk figyelmét, hogy 2022.04.06-i dátummal közzétettük Adatkezelési tájékoztatónk (Felhasználói és revíziós irányelveink) frissített verzióját. Kérjük, olvassa el ezeket figyelmesen, és csak ezt követően, ha azokkal egyet is ért, kezdje meg webes felületünk használatát! A jelzett dokumentum terjedelmes, számoljon nagyobb időráfordítással. Továbbá tájékoztatjuk, hogy weboldalunk működése érdekében cookie-kat használ.