Garancia

Kezdje el begépelni a gyümölcsfa nevét, majd válasszon a betöltődő listából!

Kosár tartalma

Regisztráció nélkül is vásárolhat

Budapest kajszi

Gyümölcslexikon

Budapest kajszi
  • Érési idő: kései
  • Faj: Kajszibarack (Prunus armeniaca)
  • Származás: HU (Magyarország)
  • Termékenyülés: öntermékeny
  • Külső színe: napos oldalán pirossal mosott, napos oldalán pirossal pontozott, világos narancssárga
  • Gyümölcshús: magvaváló
  • Gyümölcshús színe: narancssárga
  • Íz: kellemesen édes-savanyú, finom ízű, harmónikus, ízletes, kellemes zamatú, közepesen édes, középkemény
  • Ajánlott termőtáj: Erdély, Folyókhoz közeli nyirkosabb terület, Magyarország (országosan)
  • Ajánlott termőtalaj: jó minőségű talaj, jó vízgazdálkodású talaj, laza ( homokos) talaj, nyirkos talaj, enyhén lúgos talaj, jó levegőgazdálkodású talaj, kavicsos talaj, levegős, meleg, könnyű talaj, lúgos talaj, meleg fekvésú meszes talaj, nyirkos, löszös domboldalak, pangó vizet nem tűri, tápanyagdús talaj, vulkanikus eredetű talaj

Budapest kajszi

Prunus armeniaca 'Budapest'

()

  • Általános ismertető:

    Tamássy állította elő 1957-ben a Kertészeti Egyetem Növényörökléstani és Nemesítési Tanszékén. Ez az első Magyarországon minősített fajta, amelyet keresztezéssel állítottak elő. Gyümölcse oldalról erősen lapított, megnyúlt, alakindexe 1,26. Mérete nagy, külső színe világos narancssárga héja a napos oldalán narancsvörös színnel mosott, élénkpirosan pontozott. Narancssárga húsa magvaváló, közepesen kemény, éretten nem lisztesedik. Íze jobb, mint a rózsakajszié, de elég savas. Későn, július végén-augusztus elején érik. Öntermékeny. Jó termőképességű fajta, fái korán termőre fordulnak. A gyümölcs jó mérete és megfelelő húskonzisztenciája miatt exportra is kiváló, de friss fogyasztásra is jó. Befőttgyártásra a kései fajták közül a legjobb.

  • Származása, története, történelme:

    Tamássy állította elő 1957-ben a Kertészeti Egyetem Növényörökléstani és Nemesítési Tanszékén. A Nancy virágait és a Magyar kajszi, a Kései rózsa és az Acme fajták pollenkeverékével keresztezte. Ez az első Magyarországon minősített fajta, amelyet keresztezéssel állítottak elő. Szaporítása a faiskolákban 1973-ban kezdődött meg, az OVSZF-adatok között az összes kajsziszemzés 1,7%-a volt ez a fajta.

  • Gyümölcse:

    Gyümölcse oldalról erősen lapított, megnyúlt, (H50.5mm, Sz-47,3 mm, v-428 mm), alakindexe 1,26. Megfigyeléseink szerint a termőre fordulás éveiben a gyümölcs kevésbé lapított. Mérete nagy, egyes években igen nagy. Szigetcsépről származó gyümölcseinek átlagtömege 58,4g volt (5 év átlaga). Világos narancssárga héja a napos oldalán narancsvörös színnel mosott, élénkpirosan pontozott. Narancssárga húsa magvaváló, közepesen kemény, éretten nem lisztesedik. Íze jobb, mint a rózsakajszié, de elég savas. A Helvéciai Fajtakísérleti Állomáson készített minták bírálata alapján különösen az alakja, mérete és színe, vagyis a külleme jó, ennél csak valamivel gyengébb az állománya és az illata, íze. Magbele keserű.

  • Érési ideje:

    Későn, július végén-augusztus elején érik 4-6 nappal a Kécskei rózsa előtt.

  • Termőképessége:

    Termesztési tulajdonságai jók. Jó termőképességű fajta, a nemesítő adata szerint csak némileg marad el a Magyar kajszi mögött. Fái korán termőre fordulnak. Az eddigi tapasztalatok szerint kevésbé hajlamos a termésingadozásra.

  • Tárolhatósága:

    A gyümölcs jó mérete és megfelelő keménysége miatt szállításra, exportra kiváló.

  • Ellenállóság:

    Virágrügyeinek fagyállósága az átlagosnál jobb.

  • Gazdasági értéke, felhasználása:

    A gyümölcs jó mérete és megfelelő húskonzisztenciája miatt exportra is kiváló, de friss fogyasztásra is jó. Befőttgyártásra a kései fajták közül a legjobb (Fazekas-Harsányi 1977).

  • Hajtásrendszere:

    Fája felfelé törő, sudaras, gyönge növésű és sűrű ágrendszerű. Az ágak a gyümölcs terhe alatt széthajlanak, a másodrendű hajtások gyakoriak. A termőgallyak világos, zöldes szürkésbarnák, sűrűn szemölcsösök. A vesszők világosbarnák, sűrűn paraszemölcsösek. A levelek erősen kanalasok, a levéllemez sima, a levél széle hullámos, finoman és kétszeresen fogazott.

  • Termőhely-, talajigénye:

    Jobban fejlődik meleg fekvésű, mélyebb rétegű agyag altalajal, laza, homokos, kissé nyirkos talajon. Mészigényes növény, csekély mésztartalmú talajban elmézgásodik. Viszont szügsése van ezek mellett nyírkos, jó víz- és levegőgazdálkodású talajra is. Nagyon fényigényes.

Kapcsolódó képek

Rólunk mondták

Pénteken megkaptam a töletek rendelt gyümölcsfákat. Nagyon meg vagyok elégedve. A fák is szépek és a csomagolás is tökéletes.Sok kertészettöl rendeltem eddig, de ezek útán csak töletek rendelek. A webes felületetek is nagyon szuper. Február közepére biztos rendelek még. Csak gratulálni tudok a munkátokhoz. Sziasztok!


Bátai János

vásárló

Magyarország

idézőjel
Bátai János - vásárló / Magyarország

Tisztelt Tünderkertek,
hagy gratuláljak a weboldalukhoz, frissítően sok és jól érthető információ van rajta, abszolút fölfelé lóg ki a mezőnyből. Csemegeszőlőt szeretnék telepíteni, érési sorrendben különböző fajtákat, az erre vonatkozó információk azonban nagyon hézagosak itthon, ahogy látom, az Önök táblázatos megjelenítése viszont messze a legjobb, amit Magyarországon találtam...


Debreczy Zoltán - vásárló / Magyarország

Debreczy Zoltán

vásárló

Magyarország

idézőjel

A gyümölcsfaoltás tízparancsolata

Gyümölcsészeti tanumány, az első 10 oldal most ajándékba!

Felhívjuk figyelmét, hogy 2022.04.06-i dátummal közzétettük Adatkezelési tájékoztatónk (Felhasználói és revíziós irányelveink) frissített verzióját. Kérjük, olvassa el ezeket figyelmesen, és csak ezt követően, ha azokkal egyet is ért, kezdje meg webes felületünk használatát! A jelzett dokumentum terjedelmes, számoljon nagyobb időráfordítással. Továbbá tájékoztatjuk, hogy weboldalunk működése érdekében cookie-kat használ.