Garancia

Kezdje el begépelni a gyümölcsfa nevét, majd válasszon a betöltődő listából!

Kosár tartalma

Regisztráció nélkül is vásárolhat

Bereczki bőtermő

Gyümölcslexikon

Bereczki bőtermő
  • Faj: Birs (Cydonia oblonga)
  • Termékenyülés: részben öntermékeny
  • Külső színe: citromsárga, narancs
  • Íz: fűszeres

Bereczki bőtermő

Birs (Cydonia oblonga)

()

  • Általános ismertető:

    Régi magyar fajta. Fája nagyon szép, virágai impozánsak, halvány színűek, tavasszal nyílnak. Április végén, május elején virágzik, így a fagyok ritkán tesznek kárt benne. Termése, levelei ősszel szemet gyönyörködtető pompás sárga színt öltenek. Dísznövényként is kiválóan megállja a helyét. Az alapfajtát Kiskunfélegyházán 1883-ban találták. Nevét Bereczki Máté pomológus (Romhány, 1824. – Kunágota, 1895) után kapta. Körte alakú, bordázott gyümölcsöket nevel. Gyümölcse gyógyhatású, amely a kiugróan magas pektintartalmának köszönhető. Héja éretten narancssárga. Húsa fehéressárga, közepesen lédús, íze édeskés, kellemes, illata és zamata intenzív. A magház körül enyhén kövecses. Szeptember végétől október végéig szedik, szedéstől januárig fogyasztják. A magánosan álló fái is jól teremnek. Korán termőre fordul, rendszeresen, bőven terem. Egyedi illatú termése iparilag is sokoldalúan feldolhasználható. Napjainkban például a birspálinka is komoly slágertermék lett, de efőttnek, ivólének, birs sajtnak, lekvárnak is kiváló. Mindenhol megterem, homokon is, a száraz meszes talajt nem kedveli. Ellenálló, télálló fajta.

  • Származása, története, történelme:

    A Bereczki birs az egész világon ismert magyar fajta. Az alapfajtát Félegyházán 1883-ban találták, és Bereczki Máté, a nagy pomológus nevét viseli. 1995-ben lett árufajta. Az addig Bereczki néven szaporított birs fajtának nincs köze az eredeti fajtához.

    Az ókorban óriási területeken voltak fellelhetőek birs ültetvények. Némely kutatók úgy gondolják, hogy a bibliai alma is nagy valószínűséggel birs lehetett. A birs gyümölcsét őseink aranyalmaként emlegették, a szerelem és boldogság emblematikus megjelenítője volt. A 20. században azonban jelentősége egyre csökkent.

    Kifejezetten utóérő gyümölcs. A fáról leszedve, kemény, egyáltalán nem-, vagy kevéssé leveses, fanyar, nem túl vonzó küllemű, gyakran zöldes-sárga héjú gyümölcs, de napos ablakba téve elkezd sárgulni, héja a fajtától függően narancsossá, sötét sárgává válik és jellegzetes, kellemesen fűszeres illatot áraszt.

    Nagymamáink idelyén az éretlen bis sok esetben a ruhásszekrény tetején érlelődött, kellemes illattal elárasztva a szobát.

    Az érett gyümölcs illata mámorító és a régi időket megidéző emlékeket ébreszt és a gyermekkor szépségeit juttatja azok eszébe, akik még azidőtájt lehettek kisgyermekek, amikor még javában folyt a birs feldolgozása (1960-as évek és környéke). Hámozás után, főzés közben csodás illata belengi a konyhát és az egész házat, de még talán az udvart is. A sárgás gyümölcshús főzés közben szinte pillanatok alatt sötét-rózsaszínre változik.

    A birs közismert gyógyhatásáról is. A népi gyógyászatban hasmenést csillapító szerként használták. A birs leve segít fertőző hasmenés gyógyításában. Amikor nincs elegendő gyomorsav vagy sokáig rostszegény táplálékot fogyasztunk, a birs savas hatása mozgásba hozza az egész emésztőrendszert. A birs nemcsak az emésztést serkenti, de a gyulladást is gyógyítja. A birslé hatásos lehet a reumás gyulladásra, fájdalomcsökkentőként is számon tarják. A legjobb, ha egy fél pohár birslevet fogyasztunk.

    A birsben találhatóak cukrok, savak, cserzőanyag, pektin, galactoaraban, leucoanthocyanidin, illóolaj. A magnyálka kivonva égési sebekre, felfekvés esetén külsőleg (szuszpenzióban, kenőcsben) használható.

  • Gyümölcse:

    Gyümölcse zömök, körte alakú, középnagy vagy nagy (250-350 g). Széles körte alakú, legszélesebb középtájon, a csésze felé kevésbé bordázott. Fedőszíne aranysárga, erősen molyhos. Íze édeskés, igen erős illatú. A legízletesebb és legillatosabb birsfajta. A termés alakváltozatától függően beszélhetünk birsalmáról [maliformis (Mill.) Schneid] vagy a körteszerű termés [pyriformis (Dierb.) F. Zinn] esetében birskörtéről – ennek részben ellentmond, hogy ugyanazon növény is teremhet egyik évben körte, a másik évben pedig alma alakú gyümölcsöket. Általában a kevés magvú gyümölcsök megnyúltabbak.

  • Érési ideje:

    Szeptember végétől október végéig szedik, szedéstől januárig fogyasztják.

  • Termőképessége:

    Igen termékeny, nagyon korán termőre fordul, magánosan álló fái is bőven teremnek.

  • Tárolhatósága:

    Elálló fajata.

  • Ellenállóság:

    Korán fakad, ezért fagykár érheti. Termőhely iránt igénytelen, ellenálló, szárazságtűrő és télálló fajta. Hátrányai, hogy a gombabetegségekre és baktériumos tűzelhalásra fogékony. A gyümölcsmoly és az almamoly kedveli, a Pajzstetvek is megtelepszenek rajta, húsbarnulásra hajlamos. A birs egyike azon almatermésűeknek, amely legfogékonyabb az almatermésűek tűzelhalás betegségére (Erwinia amylorova). A fajták között azért óriási különbségek vannak. Például a  „Vranja” birsnél semmi féle betegség nem tapasztalható mindamellett, hogy még 1 kg-os gyümölcsöket is nevelhet, azonban pl. a „Leskováci” birs rendkivüli hajlammal rendelkezik a tűzelhalásra. A  „Vranja” birsnél, ha meg is kapja a betegséget esetleg 1-2 gallyon mutatkozik a fertőzés. A „Bereczki bőtermő” megbízhatóan terem, illata, aromája egyedülálló, azonban sajnos hullásra hajlamos fajta. Mindettől függetlenül a tűzelhalással szemben a „Bereczki bőtermő” sem rezisztens. A tűzelhalásra talán az egyik legellenállóbb fajta a „Robusta” birs.

  • Gazdasági értéke, felhasználása:

    Egyedi illatú termése iparilag is sokoldalúan feldolhasználható. Napjainkban például a birspálinka is komoly slágertermék lett, de efőttnek, ivólének, birs sajtnak, lekvárnak is kiváló.

  • Hajtásrendszere:

    Középerős növekedésű, felfelé törő hajtásokból álló félgömb alakú sűrű koronát nevel. Önmagában a birs nehezen alakítható faj, sha nem arra nő, amerre az ember szeretné. A birs nevelhető alacsony törzsű fának is késleltetett vázakoronával, de olykor a karcsú-orsó koronaforma is látható kiskertekben, leginkább fellelhető azonban a bokor alak. Törpésítő alanyon késleltetett váza koronánál a fa körülbelül olyan tizenöt éves korában javasolt a sudár kivágása. Bokorformát úgy a legkönnyebb kialakítani, ha a talaj felett 20-40 cm magasságban elágaztatjuk a növényt. 

    A koronát évente ajánlott átvizsgálni, és a sűrűn álló vesszőket, gallyakatmegritkítani, ügyelve arra, hogy az ágak végei megmaradjanak. A birs az egyéves vesszők vegyes rügyeiből fejlődő 5-8 centiméter hosszú hajtások csúcsán terem. Háromévenkénti erősebb metszéssel ösztönözhető a folyamatos növekedés.

  • Termőhely-, talajigénye:

    Mindenhol megterem, homokon is, a száraz és a meszes talajt nem kedveli, középkötött talajon fejlődik a legjobban. Semmiképp nem mondható azonban a talajra igénytelen növénynek, mert ha a talaj humusztartalma nem éri el legalább az 1%-ot, ott nem fog bőséges termést hozni. 5% feletti fiziológiás mésztartalmú talajra nem ajánlott telepíteni. Száraz körülmények között a gyümölcsök kövecsesednek. Öntözéséről érdemes gondoskodni.

    A földlabda nélküli facsemetét fagymentes időszakban ősszel és tavasszal ültetheti el. Érdemes több fajtával együtt telepíteni a megfelelő termékenyülés érdekében. Szélvédett, napos kertrészbe ültetendő. Meleg- és fényigényes növény. Jó vízgazdálkodású, sekélyen gyökerezik. Ültetéskor pl. BA 29-es alanyon 6 m-es tőtávolság és 4 m es sortávolság javasolt alacsony törzsű késleltetett váza korona esetében. Talajműveléskor vigyázni kell, hogy a gyöketei ne sérüljenek, mert pl. a BA29 alany ebben az esetben erősen elkezd sarjadzani. Metszést nyugalmi állapotban lehet a birsen végzünk, viszont csak ritkítás javasolt és visszametszeni semmiképp nem szabad, mert a vegyes rügyek a vesszők felső harmadában helyezkednek el, és a helytelen metszéssel a rügyek eltávolításával megfosztja magát a gazda az összes terméstől.

Kapcsolódó képek

Rólunk mondták

Pénteken megkaptam a töletek rendelt gyümölcsfákat. Nagyon meg vagyok elégedve. A fák is szépek és a csomagolás is tökéletes.Sok kertészettöl rendeltem eddig, de ezek útán csak töletek rendelek. A webes felületetek is nagyon szuper. Február közepére biztos rendelek még. Csak gratulálni tudok a munkátokhoz. Sziasztok!


Bátai János

vásárló

Magyarország

idézőjel
Bátai János - vásárló / Magyarország

Tisztelt Tünderkertek,
hagy gratuláljak a weboldalukhoz, frissítően sok és jól érthető információ van rajta, abszolút fölfelé lóg ki a mezőnyből. Csemegeszőlőt szeretnék telepíteni, érési sorrendben különböző fajtákat, az erre vonatkozó információk azonban nagyon hézagosak itthon, ahogy látom, az Önök táblázatos megjelenítése viszont messze a legjobb, amit Magyarországon találtam...


Debreczy Zoltán - vásárló / Magyarország

Debreczy Zoltán

vásárló

Magyarország

idézőjel

A gyümölcsfaoltás tízparancsolata

Gyümölcsészeti tanumány, az első 10 oldal most ajándékba!

Felhívjuk figyelmét, hogy 2022.04.06-i dátummal közzétettük Adatkezelési tájékoztatónk (Felhasználói és revíziós irányelveink) frissített verzióját. Kérjük, olvassa el ezeket figyelmesen, és csak ezt követően, ha azokkal egyet is ért, kezdje meg webes felületünk használatát! A jelzett dokumentum terjedelmes, számoljon nagyobb időráfordítással. Továbbá tájékoztatjuk, hogy weboldalunk működése érdekében cookie-kat használ.