Moníliás gyümölcsrothadás
Betegségek, kártevők
Moníliás gyümölcsrothadás
(Monilinia fructigena, Monilinia laxa)
Tünetek, kártétel:
Jelentőség:
Veszélyeztetett fajok (gazdanövények):
Támadott növényrészek:
Megelőzés, kezelés:
A gomba elsősorban a terméseket támadja meg, ritkábban a hajtásokat és kivételes esetekben a virágokat is. A terméseken barna foltok keletkeznek. A gyümölcshús megbarnul és fokozatosan az egész termés megrothad. A bőrszövet alatt sporodochiumok képződnek. A bőrszövet megreped és a termések felületén konídiumtartók kötegei láthatók. Ezek jellegzetes világos párnácskák, amelyek általában körkörösen helyezkednek el. A színük kezdetben fehér, később okkersárga. A fertőzött termések lepotyognak vagy a fák koronájában maradnak, ahol mumifikálódnak (gyümölcsmúmia). A termések főleg sérülések nyomán (jégverés. kártevők okozta sérülés stb.) fertőződnek. A gyümölcstárolóban a gomba a termések fekete rothadását okozza. A megrothadt gyümölcs fekete, fényes és bőrszerű. A károsodott terméseken többnyire nem képződnek konídium-tartók (konídioforák). A hajtásokat a gomba leggyakrabban úgy fertőzi, hogy a micélium a fertőzött termésekből átnő a fás részekbe. Közvetlen fertőzés csak sérülés esetén alakul ki.
A moníliás rothadás (főleg a fogékony fajtáknál) a leszüretelt termés túlnyomó részét károsíthatja és megsemmisítheti. A fertőzött termések teljesen értéktelenek.
A betegség főleg meleg és nedves időben terjed. A fertőzés optimális hőmérséklettartománya 20-22°C. A fertőzéshez nedvesedésre vagy magas páratartalomra van szükség.
A monilia micélium formájában telel át a fertőzött növényi részek szöveteiben (gyümölcsmumiák, gallyak), amelyeken tavasszal konídiumtartók és konídiumok fejlődnek. Kivételesen a lehullott és a mumifikálódott gyümölcsökön termőtestek - tömlős apotéciumok és aszkospórák képződnek. A konídiumok és az aszkospórák egyaránt az elsődleges fertőzés forrásai. A vegetációs időszakban a betegséget a konídiumok terjesztik, amelyek a konídiumtartókban képződnek, a fertőzött növényi részeken.
A fertőzött gyümölcsöket el kell távolítani. A gyümölcsmúmiákat és az elhalt hajtásokat a téli metszéskor le kell vágni.
A védekezés alapja a megelőzés. Mindenekelőtt következetesen el kell távolítani és meg kell semmisíteni a fertőzött növényi részeket (a megrothadt és mumifikálódott terméseket, a fertőzött hajtásokat). A jégverés szintén erősen elősegíti a fertőzés kialakulását. Fontos minden intézkedés, amely korlátozza a termések sérülését (védelem a kártevők, főleg az almamoly ellen stb.). Fontos a termőhely jó megválasztása is, valamint a növényzet és a fák koronájának levegősségét biztositó beavatkozások. A fenyegetett területeken kerülni érdemes a fogékony fajták termesztését.
További kínálatunkból
